Banana Pi: Přichází nástupce počítače Raspberry Pi?

Albert Ryba | 29.04.2014 | Hardware | Žádné komentáře

Jednodeskový počítač (SBC, Single Board Computer) o velikosti platební karty Raspberry Pi se proslavil po celém světě a stal se nečekaným hitem. Nicméně i na něm se projevuje zub času a jeho 700MHz procesor ARM11 a 512 MB RAM, které se daly ještě tolerovat v roce uvedení (2012), se zdají být dnes již zoufale nedostačující. Ačkoliv Raspberry Pi se osvědčilo třeba jako extrémně úsporný webový server, řada firem a uživatelů se již poohlíží po možném upgradu – který od stejnojmenné britské organizace Raspberry Pi Foundation kupodivu nepřichází.

Nyní se konečně objevily informace o výrazně výkonnějším modelu Banana Pi. Bude mít takový úspěch jako jeho předchůdce?

Banana Pi se představuje

Na prvním místě je potřeba říct, že počítač Banana Pi není oficiální nástupce Raspberry Pi, ale je zamýšlen jako jeho konkurent. Jeho autorem je čínská vzdělávací skupina Lemaker.org, která se zaměřila na to, aby Banana Pi bylo po mechanické a elektronické stránce kompatibilní s původními moduly a mohlo se tak stát snadnou náhradou Raspberry Pi. Jen rozměry jsou mírně větší, 92×60 mm oproti 85 x 56 mm. Také po softwarové stránce byl kladen maximální důraz na kompatibilitu a nový SBC podporuje Android 4.4, Ubuntu, Debian, Raspberry Pi Image a Cubieboard Image. Měl by být tedy schopný provozu všech aplikací, které běžely na RaspBerry Pi, ovšem při vyšší rychlosti.

Srdcem nového modelu je dvoujádrový procesor AllWinner A20 s architekturou Cortex-A7 taktovaný na frekvenci 1 GHz, který obsahuje také výkonný grafický čip Mali-400. Operační paměť se zvýšila na 1 GB, k dispozici je podpora gigabitového Ethernetu, zatímco u Raspberry Pi to bylo maximálně 100 Mbit/s. K dispozici je též SATA port a micro-USB port. S vyšším výkonem jde ruku v ruce i cena, která je 74 dolarů (v oficiálním e-shopu včetně dopravy). Což je tedy více než dvojnásobek ceny původního modelu, jež činí pouhých 35 dolarů. Je pravda, že někteří prodejci již nabízí novinku o 15-20 dolarů levněji, ale i tak jde stále o vyšší částku. A právě velmi nízká cena byla jedním z hlavních faktorů, který pomohl masovému rozšíření Raspberry Pi.

Má Banana Pi šanci na úspěch?

Podle komentátorů nejde jen o samotný hardware, ale důležitým faktorem je také schopnost zviditelnit nový produkt na trhu – a tato schopnost bude v případě organizace Lemaker.org pravděpodobně značně omezená. Nelze proto čekat, že se Banana Pi stane takovým hitem jako jeho předchůdce a že si jej spíše pořídí jen omezené skupiny, které budou po podobném modelu aktivně pátrat. Což je možná škoda, protože pokud by se výroba spustila ve větším měřítku, díky čemuž by mohla výrazněji klesnou cena Banana Pi, měl by tento projekt pravděpodobně velké šance na úspěch.

Popis hlavních součástí mikropočítače Banana Pi.

Popis hlavních součástí mikropočítače Banana Pi.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz