Bankomaty budoucnosti budou bez tlačítek i karet

Albert Ryba | 01.04.2014 | Bezpečnost, Internet a služby | Žádné komentáře

Bankomaty se v posledních letech příliš nezměnily a jedná se o stále podobně fungující i vypadající typy zařízení. Potvrzují tak konzervativnost bankovního sektoru, který se snaží o zachování kontinuity se stávajícím stavem věcí. Nicméně post-PC éra a nástup mobility přináší nové preference uživatelů a společnost Diebold proto navrhla zcela novou generaci bankomatu, který má vyhovovat potřebám mobilních uživatelů.

Smartphone jako klíč k bankomatu

Bankomat nové generace nemá žádná tlačítka ani čtečku platebních karet. Veškeré interakce s ním uživatel provádí přes cloud prostřednictvím svého smartphonu – detaily ovládání najdete ve videu pod článkem.

Uživatel s bankomatem kompletně komunikuje prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu, vybere si jakou částku chce vydat a ten jí následně vyplatí. Navíc je možné takto nechat vybrat odpovídající sumu i jakoukoliv třetí osobu – stačí jen vybrat kontakt z telefonního seznamu, bankovní aplikace dotyčné osobě pošle SMS se šestičíselným kódem. Který pak stačí zadat na bankomatu a vyzvednout hotovost.

Nová bezpečnostní rizika přicházejí

Toto řešení samozřejmě vyžaduje vysoké zabezpečení, zejména silné metody autentikace. To, že je uživatel přímo přítomný u konkrétního bankomatu, by mělo být ověřeno pomocí naskenování QR kódu, který se zobrazuje na obrazovce. Podle něj pak aplikace identifikuje, kde má být platba vydána.

Nový koncept by měl umožnit vyrábět bankomaty mnohem jednodušší než dosud, budou se svojí kontrukcí podobat tenkým klientům a většina operací probíhá přes cloud. Jak již bylo řešeno, není potřeba žádná platební karta, protože veškeré zabezpečení je obsaženo již v aplikaci a v telefonu.

Nicméně to je i hlavní Achillova pata celého řešení, zvlášť v souvislosti s rostoucí vlnou útoků na mobilní přístroje. Pokud se stanou klíčem k bankovním účtům uživatelů, je potřeba počítat s tím, že útočníci budou dělat vše proto, aby po napadení smartphonu mohli vybrat peníze obětí a i pro ně by tím pádem byl celý proces výběru cizí hotovosti mnohem jednodušší.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz