Firmy v ČR podceňují aktualizace softwaru

Albert Ryba | 28.04.2014 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Společnost GFI Software oznámila, že podle jejího lokálního průzkumu provedeného v březnu 2013 mezi prodejními partnery společnosti GFI Česká republika a Slovensko až 83 % českých podnikových zákazníků mívá problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Je to zjištění znepokojivé zejména ve světle zprávy National Vulnerability Database (NVD), která v roce 2013 zjistila 4 794 nových bezpečnostních zranitelností, což je nejvyšší počet za posledních 5 let.

Na základě průzkumu bylo zjištěno, že 28,5 % českých podniků mívá kvůli nedostatečně prováděným softwarovým aktualizacím problémy pravidelně, 54,8 % registruje problémy ojediněle a jen 17,7 % nemívá problémy vůbec. Hlavními důvody nesprávně prováděného patch managementu je nízké povědomí o celé problematice (59,5 %), obavy z toho, že po aktualizaci nebude něco fungovat (38,7 % respondentů), a názory managementu, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné (25 %).

K udržení softwaru v aktualizovaném stavu používá 81,5 % podniků základní službu Windows Update, 67,2 % služby WSUS (Windows Server Update Services) a jen 29,1 % respondentů využívá specializovaných nástrojů.

„Po snížení počtu zranitelností v roce 2012 došlo v roce 2013 k jejich opětovnému nárůstu,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Proto je stále velmi důležité nepodceňovat problematiku softwarových aktualizací, a to zejména u aplikací třetích stran. Tak jako dnes firmy věnují velkou pozornost operačním systémům, stejnou pozornost by měly věnovat i aktualizacím svých aplikací, nejlépe prostřednictvím specializovaných nástrojů umožňujících pravidelný a automatizovaný patch management.“

Podle zmíněné zprávy National Vulnerability Database došlo v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 k více než 10% nárůstu počtu zranitelností. Více než jedna třetina těchto zranitelností byla klasifikována jako „velmi závažná“, to znamená s vysokým rizikem pro napadené systémy. V roce 2013 ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho 10 největších výrobců 50 % všech zranitelností (41 % o rok dříve). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe. Nejvýznamnějším zdrojem zranitelností zůstávají aplikace třetích stran.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz