Google a Amazon již nechtějí servery s procesory Intel

Albert Ryba | 30.04.2014 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Ačkoliv pozice Intelu v oblasti serverů se zdála být dlouhé roky neotřesitelná, nyní i do této oblasti nastupují trendy, které ruší staré zvyklosti. Společnost Google chce například v serverech ve svých datacentrech používat procesory Power8 od IBM. Amazon či Facebook se pak poohlížejí po platformě ARM. Ve všech případech je cíl jasný – vyhnout se mainstreamovým řešením od Intelu.

Záměry využít nové procesory oznámily výše zmíněné společnosti, které patří mezi lídry v oblasti webových služeb, již oficiálně. Zejména s nástupem zájmu o cloudové služby totiž hledají efektivnější řešení, než jaká využívaly dosud. Cenová válka se stupňuje a ten, kdo je schopný mít nižší náklady, dokáže logicky více profitovat.

Velcí hráči ukazují směr

Zájem Googlu o architekturu Power8 potvrzuje i skutečnost, že spolu s IBM tento gigant patří k zakládajícím členům nadace OpenPower Foundation. Mezi další významné členy patří např. Firmy nVidia, Tayn či Mellanox. Cílem iniciativy je nabídnout otevřenou platformu s procesory Power pro všechny. Ačkoliv analytici před lety předpovídali, že doba RISC procesorů je již za námi a čeká je trvalý ústup na úkor platformy x86, zdá se, že opak je pravdou. Pro IBM znamená nasazení platformy Power takovým hráčem, jakým je právě Google, velkým úspěchem. A to může přilákat další zájemce, kteří se poohlížejí po extrémní efektivitě a hyperškálovatelných serverech.

Ačkoliv Intel se snaží pokrýt svojí nabídkou serverových procesorů celou šíři trhu, od mikroserverů s čipy Atom až po nové 15jádrové Xeony řady E7 pro nejvýkonnější systémy, firmy se již poohlížejí po možné protiváze k těmto řešením. Kromě architektury Power je dalším ze žhavých kandidátů i ARM. Jeho procesory jsou již plně 64bitové a po letech jsou tedy konečně připraveny pro nasazení v serverech.

Google, Amazon i Facebook se navíc snaží obejít tradiční dodavatele podnikového hardwaru a používat vlastní servery podle svého návrhu, což jim umožňuje radikálnější inovace, než jaké by v současnosti přijal širší (a poměrně konzervativní) trh. Jejich kroky však mohou na tento trh zpětně působit a i další firmy se podle analytiků budou stále častěji poohlížet po alternativních řešeních. Ostatně proč nechtít to, co funguje někomu jinému, zvlášť když ten „někdo jiný“ patří mezi top hráče, že?

Amazon pro navržení ARM serverů najal špičkové architekty ze společnosti Calxeda a spekuluje se, že by mohl vyrábět i vlastní ARM čipy. Protože ty by mohly najít uplatnění i v dalších přístrojích, jež tato firma prodává. Také další hráči jako nVidia či AMD vidí v serverech s čipy ARM příležitost, které se nechtějí vzdát.

Čeká nás post-Intel éra?

Intel se tak dostává pod stupňující se tlak a je otázkou, jak mu dokáže vzdorovat. Pokud mu vyroste opravdu silná konkurence, která bude nabízet vyšší efektivitu za nižší cenu, bude pro něj velmi obtížné pokračovat v nastoleném směru. Amazon a Google počítají s tím, že díky efektivnějším datovým centrům ušetří miliardy dolarů a v době, kdy je efektivita na prvním místě, může být tato skutečnost velmi silným impulzem pro další zájemce na trhu.

V každém případě existující konkurence je vždy zdravým stavem, který nutí hlavní hráče k rychlým inovacím a k agresivní cenové politice. Vydělají na tom pak zejména zákazníci, kteří budou mít nejen více na výběr, ale dostanou za svoje peníze skutečně maximum.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz