Historie videokonference od prvopočátků po současnost

Jiří Plátek | 07.04.2014 | Ostatní | Žádné komentáře

Videokonference představuje moderní způsob multimediální komunikace umožňuje současný přenos zvuku, obrazu a dat mezi dvěma i více účastníky. Je to také komunikace na libovolnou vzdálenost probíhající v reálném čase. Její podoba závisí na programovém vybavení a také na použitém hardwaru. Podívejme se do minulosti, jak se tato technologie vyvíjela a jak vypadaly první předchůdci dnešních videokonferencí.

Samotná vize videkonference není ničím novým a můžete se hned na začátek podívat, jak reportér televize CBS Walter Cronkite v roce 1967 představuje vizi práce na dálku ve 21. století.

1. Telefon
Přenesme se nejprve do roku 1876, kdy se Skotskému vynálezci Alexanderu Grahamu Bellovi podařilo představit první funkční telefon. I přes technické úspěchy zůstal jeho telefon zpočátku nepovšimnut. Komunikační výhody telefonu si bohužel nikdo neuměl představit. V roce 1878 byla konečně zahájena výroba telefonu. Bell svým vynálezem vytvořil předpoklady pro další rozvoj a využití videokonference tzv. komunikace na dálku odkudkoliv a kdykoliv.
1876:  Alexander Graham Bell a první telefon
1922:  Video ukázka zachycuje myšlenku mobilního telefonu.
2. Video telefon
Představa a první prototypy, že budou lidé mezi sebou komunikovat pomocí audia a videa je stará více než 125 let.První představa video telefonu byla nakreslena v časopise Punch v roce 1879.  Kresba znázorňuje tehdejší video telefon spojení mezi rodiči v popředí a jejich dcerou na zobrazené ploše.1910:  Pohlednice představující pravděpodobnou budoucnost komunikace na dálku.1927:  Společnost Bell Labs představila funkční prototyp video telefonu, který přenášel 18 snímků za sekundu. První veřejnou ukázku předvedl ministr obchodu Herbert Hoover mezi městy New York a Washington. Hlas byl obousměrný, obraz byl přenášen jednosměrně.

1930:   Bell Labs představil video telefon, který přenášel již obousměrný obraz.

1936:  Charlie Chaplin – Modern Times (čas 2:08 – 3:25 min.) v tomto známém filmu jsou představeny první praktické možnosti komunikace na dálku ve výrobním průmyslu. Cesta od prototypu k jasnějším obrysům, včetně veřejné služby video telefonu začala vznikat v Německu roku 1936:   Vypuknutím druhé světové války byl však ambiciózní projekt pozastaven.

1957: Reklama na videokonferenci společnosti Hughes Aircraft Company

První funkční video telefon předchůdce dnešní standardní videokonference byl oficiálně představen Douglasem Carlem Engelbartem v roce 1968 v Queensu, New York.  Video telefonem bylo možné druhou stranu nejen slyšet, ale i vidět a současně sdílet datové podklady. Hned po první oficiální zkoušce byl video telefon nasazen ve třech městech Washington, New York a Chicago.

Video telefony mohly komunikovat pouze mezi sebou. Náklad za 3 minutový hovor se pohyboval od 16 do 27 dolarů (v přepočtu na rok 2012 by to znamenalo 118 až 200 dolarů). Služba byla postupně spuštěna v osmi společnostech s 38 video telefony. Předpokládalo se, že do roku 1975 se zprovozní až 100 tisíc video telefonů. V roce 1973 bylo 100 předplatitelů v celých Spojených státech. Obrovské provozní náklady však znamenaly, že v roce 1977 se počet snížil jen na pouhých devět předplatitelů.

Díky Engelbertovi a jeho vizi nalézt řešení, které bude smysluplným klíčem pro kolektivní lidské myšlení, poskytl video telefon reálné obrysy budoucí videokonference, kterou čím dál častěji využíváme a budeme využívat v pracovním, ale i soukromém životě v podobě firemních videokonferencí, unified communication v podobě Microsoft Lync, Webex nebo sociálních komunikačních nástrojů jako je Skype atp.

Evoluce video telefonu

1956: V Bellových laboratořích Bell Labs, později AT&T Bell Laboratories a Bell Telephone Laboratories) vyvíjeli vědci několik experimentálních video telefonů s různou velikostí a vzhledu.

1957:  Experimenty se postupně vyvíjeli. Inženýři nastavovali jasné normy a pravidla pro první video telefon, který bude uveden na trh. Standardy pro rozlišení, kontrast a další funkce obrazovky.

1963:  Byl představen první video telefon, který obsahoval samostatný video zobrazovač s telefonní jednotkou. Součástí byla také kamera s reproduktorem, která přenášela obraz a zvuk.

1964:  První veřejná expozice video telefonu na veletrhu v New Yorku. Na veletrhu současně probíhala analýza a diskuse s návštěvníky, jak reagují na nové komunikační zařízení.

1964:  Uzavřené obchodní schůzky s potencionálními klienty, kteří měli zájem o pronájem video telefonu ve městě New York, Chicago a Washington.

1965:  Do video telefonu se podařilo zařadit i sdílení pracovních dokumentů z počítače. Sdílení dokumentů se testovalo např. s Union Carbide Corporation.  Díky tomu se podařilo prozkoumat další možnosti a scénáře práce v reálném prostředí.

1968:  Díky několika dalším vylepšením přichází oficiálně na trh video telefon druhé modelové řady Mod II.

1970: Zahájení komerčního provozu video telefonu ve městě Pittsburgh. Video hovor byl mezi starostou Pittsburghu Pete Flahertym a Johnem Harperem ze společnosti Alcoa. Oba muži byli od sebe vzdáleni jeden blok.

1974: Prototyp video telefonu Philips. Prototyp obsahuje vizualizační kameru, kterou lze snímat papírové dokumenty, výkresy, grafy atp.

Podrobný materiál popisující evoluci video telefonu Bell Labs s technickými parametry naleznete zde.

3. Videokonference

Evoluce videokonference

1960: Videokonference, Švédský premiér Tage Erlander

1962: Animovaný film o efektivní formě komunikace manažera budoucnosti

1967:  Televizní stanice CBS vysílala pořad o budoucnosti a vizích 21 století. Reportér Walter Cronkite ukázal možnosti práce na dálku díky videokonferencím.

1979: Obývací pokoj budoucnosti z roku 1979, kniha Future Cities

1980: Studium a práce z domu z roku 1980, kniha School, Work and Play


1996:  Video o budoucnosti firemní komunikace. Jednalo se o vizionářský projekt společnosti Sun Microsystems ve snaze předpovídat budoucnost firemní komunikace. Na scénáři se podílelo více než 100 inženýrů, designerů a filmových nadšenců. Výstupem tohoto videa bylo ukázat průběh pracovního dne v roce 2004.

2009:   Microsoft publikoval podobné video jako Sun Microsystems, které popisuje pracovní a soukromý život v roce 2019. Podobnosti obou ukázek jsou v některých oblastech téměř identické.

2012:   Dnešní videokonference z pohledu Cisco, POLYCOM a SMART Technologies.

Adaptace videokonference v čase

Steven Poltrock se zabýval odpovědí, proč se videokonferencím nepodařilo rychle adaptovat mezi ostatní komunikační nástroje. Podle jeho průzkumu byly hlavní příčinou vysoké pořizovací a provozní náklady na infrastrukturu, složité ovládání a nalezení praktických výhod videokonferencí, které si málokdo dovedl představit. Steven Poltrock byl do roku 2009 členem výzkumné divize v Boeing Company, kde se podílel na počítačové podpoře, se zaměřením na průmyslové aplikace, včetně podpory týmové spolupráce, workflow a řízení znalostí ve firemním prostředí.

Zdroj: Magazín Forbes z roku 2010 www.forbes.com

Aktuální potřeba efektivního využití videokonferencí dramaticky roste. Díky nižší ceně, intuitivnímu ovládání, široké dostupností sdílení audia a video obsahu na PC, notebooku, tabletu nebo mobilním telefonu. Obrazová forma komunikace se prolíná v mnoha oblastech našeho života. Lze očekávat výrazný nárůst a využitelnost videokonferencí podobně jako u mobilního telefonu, PC, notebooku a internetu.

Zdroj: Wainhouse Research www.wainhouse.com

To dokazuje i nezávislý výzkum agentury Wainhouse Research, která se specializuje otázkami efektivity multimediální komunikace a týmové spolupráce. Vývoj technologií v oblasti komunikace se za posledních několik let změnil. Od pasivní formy k aktivní týmové vizuální spolupráci.

Zdroj: www.uspesnaprezentace.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz