Jaké jsou potřeby a požadavky zaměstnanců v IT?

Albert Ryba | 11.04.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Zkušení IT / ICT experti jsou na trhu práce stále nedostatkovým sortimentem. Je proto potřeba udělat maximum pro jejich spokojenost a udržení v rámci firmy. Protože s nimi odchází nejen „výkonná síla“, ale i část know how, kterou může být obtížné nahradit. Je proto potřeba co nejlépe znát jejich požadavky a potřeby a vyjít jim v tom vstříc.

V posledních letech se změnila tradiční sada požadavků, která obvykle zahrnovala jen dobrý základní plat, bonusy a benefity a stále častěji se u zaměstnanců v IT objevují i další priority. Samozřejmě základní plat je stále důležitý, ale již ne tolik. Zatímco v roce 2012 ho považovalo za jednu z top pěti priorit 73 % respondentů, nyní je to již jen 49 %. U benefitů pak došlo v tomto období k poklesu z 59 % na 36 %. Naopak trvale roste význam faktorů spojené s moderním způsobem života, jako flexibilní pracovní doba, home office, delší dovolená, atmosféra na pracovišti, možnost projevit vlastní názor či třeba potenciální kariérní rozvoj.

Experti na oblast lidských zdrojů hovoří o tom, že se jedná o přirozený posun priorit spojený se změnami ve společnosti. Lidi si více než peněz začínají cenit celkového „ekosystému“ a nemateriálních statků, důležité je pro ně, aby se cítili dobře a aby jejich práce byla v souladu s jejich soukromým životem. Hledají také výzvy a seberealizaci a nudná práce už není uspokojující. Neznamená to sice, že by plat už důležitý nebyl, ale rozhodně ke spokojenosti nestačí. Naopak bonusy propadly až na poslední místo a zajímavé je, že mezi priority nepatří ani to, že by zaměstnanci nutně vyžadovali práci ve firmě, která je špičkou v oboru a nebo zaměstnává velmi talentované lidi. Více viz následující přehled.

Hlavní priority zaměstnanců v IT

Podle aktuálních průzkumů jsou pro zaměstnance pracující v oblasti IT nejdůležitější následující oblasti:

Základní plat (49 %)
Stabilita zaměstnání (45 %)
Benefity (36 %)
Pracovní výzvy a zodpovědnost (34 %)
Délka dovolené (32 %)
Flexibilní pracovní doba a práce na dálku (30 %)
Atmosféra v práci a kolektiv (28 %)
Ocenění názoru a znalostí (28 %)
Potenciální kariérní rozvoj (19 %)
Možnost dalšího vzdělávání (19 %)
Finanční stabilita organizace (19 %)
Lokalita kde zaměstnavatel sídlí (18 %)
Zpětná vazba na dobře provedenou práci (18 %)
Dostatečné zdroje pro vykonávání práce (16 %)
Korporátní kultura a hodnoty (16 %)
Práce se schopnými a talentovanými kolegy (14 %)
Práce ve firmě, která je technologicky na špičce (12 %)
Efektivita dohledu nad pracovními úkony (10 %)
Povědomí o vlivu vlastní práce na celkový byznys firmy (10 %)
Možnost získání bonusů (9 %)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz