Konec Windows XP prodejům nových PC příliš nepomáhá

Albert Ryba | 10.04.2014 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Ačkoliv výrobci PC si spolu s ukončením podpory vysloužilých Windows XP slibovaly zvýšení zájmu o nové modely, trh v prvním čtvrtletí dále klesal a ani další vyhlídky nejsou růžové. Vyplývá to z analýz agentur IDC a Gartner.

Údaje o prodejích v podání obou agentur se sice liší, trend je ale shodný. IDC hovoří o poklesu o 4,4 procenta na celkových 73,4 miliony prodaných PC po celém světě. Původní odhad byl ještě pesimističtější, protože analytici IDC počítali s meziročním propadem o 5,3 %. Gartner pak uvádí prodeje v objemu 76,6 milionu kusů, což by znamenalo pokles jen o 1,7 %. Rozdíly jsou dané odlišenostmi v metodikách a jsou poměrně běžné. IDC mezi PC zahrnuje desktopy, přenosné počítače, ultratenké notebooky a pracovní stanice, ale ne tablety. Gartner naopak x86 tablety mezi PC zahrnuje, čímž se vysvětluje vyšší počet prodaných kusů v jeho měření.

Propad nebude tak velký, přesto trh klesne

I tak ale nejsou zveřejněná čísla optimistická, protože první čtvrtletí 2014 mělo být poznamenáno zvýšeným zájmem o nové počítače kvůli konci podpory Windows XP. Pro řadu firem a uživatelů je totiž nákup nového PC s novým operačním systémem nejsnazší volbou, jak tento problém řešit. Analytici Gartneru proto v této souvislosti hovoří o mírně pozitivním efektu ve většině sledovaných regionů, přičemž třeba Japonsko bylo koncem podpory Windows XP silně zasaženo a došlo zde k meziročnímu nárůstu prodejů PC o silných 35 % a prodeje byly také podpořeny změnou tamějších daní, nicméně příliš intenzivní růst bývá na trhu často střídán vyčerpáním v dalším období, které původní optimismus anuluje. Analytici Gartneru očekávají, že průběžná migrace na nové počítače v souvislosti s ukončením podpory Windows XP bude provázet celý rok 2014 a díky tomu nebude propad tak silný jako loni.

Také analytici IDC hovoří o tom, že ekonomická situace se po celém světě zlepšuje a na trhu s PC by se tento stav měl odrazit. Ač je tedy pravděpodobné, že dojde k jeho stabilizaci, šance na růst jsou zatím zanedbatelné. Otázkou je hlavně to, kolik zákazníků bude chtít ještě pořizovat nový počítač kvůli migraci z Windows XP, protože se dá předpokládat, že hlavní vlna migrací již proběhla a kdo ji plánoval, již ji provedl před datem ukončení podpory tohoto OS.

Pořadí největších výrobců PC

Co se týká pořadí výrobců PC, zde jsou žebříčky IDC i Gartneru velmi podobné. Čínské Lenovo díky svojí agresivní politice udržuje náskok nad HP. Následuje s větším odstupem Dell a pak značky Acer a Asus. Přičemž nejhorší dynamiku vykazuje právě Acer, jenž rychle ztrácí svojí dřívější pozici. Více viz následující tabulky:

gartner-q1-2014-pcs-620x289idc-q1-2014-pcs-v1-620x261

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz