Provoz aplikací pro Windows XP pod Linuxem Mint

Albert Ryba | 15.04.2014 | Software | Žádné komentáře

V souvislosti s ukončením podpory Windows XP se na webu objevila řada názorů, jak tento systém nejlépe nahradit. Alternativou nejsou jen novější Windows 7 / Windows 8, ale překvapivě také Linux Mint při použití hypervizoru. Tato kombinace určitě stojí přinejmenším za vyzkoušení.

Virtuální stroj umožňuje běh jednoho operačního systému na jiném a díky tomu, že dnešní procesory podporují virtualizaci nativně, nedochází k žádným výkonnostním ztrátám. Je to vlastně samostatný počítač, který je spravován právě programem nazvaným hypervizor. Pro Linux existuje řada kvalitních hypervizorů, jako třeba VMware Player, Kernel Virtual Machine (KVM) či třeba Oracle VM VirtualBox. Ostatně i v případě Windows 7 přišel Microsoft v rámci snah o udržení kompatibility s podobným řešením a doplněk XP mode je vlastně jen virtuální stroj pracující s imagem Windows XP Professional SP3. Pokud se ale neomezíte jen na zmíněný doplněk od Microsoftu a sami si vyberete hypervizor, máte volnost v tom instalovat jakoukoli starší verzi Windows, třeba i NT nebo 2000. A nebo třeba novější Vistu, pokud ji nechcete věnovat samostatné PC, ale potřebujete pod ní provést určité testy.

Windows XP na virtuálním stroji v praxi

Předem je potřeba upozornit, že žádný hypervizor nevyřeší samotný problém konce podpory Windows XP a neudělá tento systém bezpečnější. Protože bezpečnostní zranitelnosti ve Windows XP budou pořád. Výhodou je ale oddělení tohoto OS od zbytku systému a možnost jeho spuštění jen pro situace, kdy je to skutečně potřeba. Lze také vypnout určité funkce, jako třeba síťové připojení, což rizika dále eliminuje.

Zaměřme se blíže na zmínění Oracle VM VirtualBox, který je k dispozici zdarma. Jako u jiných hypervizorů vyberete pro provoz Windows XP jaké zdroje má systém používat. Zkušenost je taková, že s přiděleným 1 GB RAM neběží virtuální stroj s Windows XP příliš svižně a je proto doporučeno alokovat alespoň 2 GB. Výkon procesoru není v tomto případě nijak zvlášť rozhodující. Jako disk je vhodné vytvořit VirtualBox Disk Image (VDI) o pevné velikosti – její stanovení žáleží na vašich potřebách. Na něj pak Windows XP klasicky nainstalujete. Jen pozor na platnost vaší licence, protože OEM licence jsou vázány na původní hardware a nelze je přenášet mezi počítači (jinými slovy, pokud jde o stejné PC, které bylo dříve zakoupeno s OEM Windows XP, pak by jejich provoz ve virtuálním stroji pod Linuxem Mint neměl být z hlediska licence nyní problém). Celkově je uživatelská zkušenost s během Windows XP na virtuálním stroji poměrně slušná a téměř nepoznáte, že nepracujete na „holém železe“, ale ve virtuálním stroji.

VirtualBox může být nastaven tak, aby Linux Mint a virtuální Windows XP sdílely soubory, adresáře a aby dokonce bylo možné kopírovat data mezi systémy pomocí klasické schránky a funkcí „copy & paste“. Pokud si na běh dvou operačních systémů zvyknete, jde o velmi šikovnou věc. A stále jde o bezpečnější řešení, než kompletně pracovat na vysloužilých Windows XP.

Je to systémové a nebo jen nouzové řešení?

Na virtuálních Windows XP můžete instalovat veškeré potřebné aplikace, jak jste byli zvyklí z minulosti. Jen si dejte pozor na ty, které vyžadují přístup k síti, protože pak rostou rizika napadení. Nicméně i tak by se útok s největší pravděpodobností omezil jen na virtuální stroj, pokud by útočník nenalezl i zranitelnost v hypervizoru a tu využil pro napadení hostujícího operačního systému. Takový scénář je ale poměrně nepravděpodobný, pokud půjde o běžný pracovní počítač bez většího strategického významu, na který by někdo naplánoval cílený útok.

Možná si říkáte, jaký má provoz Windows XP na virtuálním stroji smysl. Samozřejmě že nejlepším řešením je kompletní migrace na modernější OS, ale jsou případy, kdy takový krok není možný a provoz Windows XP ve virtuálním stroji je pak bezpečnější, než nechávat v síti počítač s již nepodporovaným OS. Virtuální Windows XP použijete jen v případě nutnosti provozovat aplikaci, kterou jinak nespustíte. Pokud je virtuální stroj vypnut, žádné nebezpečí útoku nehrozí. Pokud ve firmě navíc používáte Linux, může pro vás být tento krok přirozeným a nenásilným řešením.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz