Tři mýty o veřejných cloudech, bránící jejich adopci

Albert Ryba | 23.04.2014 | Cloud | Žádné komentáře

Řada firem se stále z principu vyhýbá veřejným cloudům. Často však je tomu díky nedostatečným informacím a zkresleným představám a nikoliv na základě reálných faktů.

Společnost Dimension Data identifikovala tři nejčastější mýty, které firmám zabraňují hlouběji se zajímat o služby ve veřejných cloudech a nevyužívat tak potenciál, které nabízejí. Jedná se o následující mýty:

Nevíme předem kolik nás to bude stát, naše současné výdaje jsou konečné

Tento argument typicky přichází od finančních ředitelů ve firmách, pro něž může být obtížné přeorientovat se na škálovatelný model spojený s cloudovými službami. Fixní náklady jsou pro ně jistotou, proměnlivé výdaje nejistotou. Ale jen málokterá firma dokáže přesně předpovídat, jak se její poptávka po IT službách bude měnit a vlastní infrastruktura se v takovém případě stává nepružnou a bylo by opravdu velké štěstí, aby přesně vyhovovala požadavkům byznysu, zejména s ohledem na určité sezónní výkyvy.

Ač jsou výdaje na ní tedy opravdu obvykle konstantní a snadno zmapovatelné, jsou téměř vždy méně efektivně vynaložené, než je tomu u služeb v cloudu, které lze nakoupit přesně podle požadované kapacity. Odpadají navíc náklady na údržbu IT a velkou výhodou je právě snadná možnost pokrytí nečekaných špiček, kdy požadavky na IT služby přesáhnou předpoklad. Pro efektivní byznys by se tak firmy měly naučit pracovat se škálovatelnými zdroji a objevit jejich výhody, ne se jim vyhýbat pod záminkou, že předem neví, kolik je budou stát.

Architektura veřejných cloudů neposkytuje dostatečný výkon

Firmy často argumentují tím, že sdílená architektura veřejných cloudů nikdy nedosahuje takových výkonnostních parametrů, jako dedikované servery ve vlastní interní síti. Navíc úzkým hrdlem může být v tomto případě internetové připojení, od jehož rychlosti se odvíjí celý běh aplikací v cloudu.

Ačkoliv sdílené prostředky ve veřejných cloudech asi nemohou z hlediska výkonu konkurovat interním zdrojům, jistě je mnohonásobně předčí ve svojí efektivitě. A to jak z hlediska nákladů, tak z hlediska provozu. Z dlouhodobého hlediska je lze navíc snadno vypnout v případě nepotřeby či naklonovat a práce s nimi je mnohem flexibilnější, než je tomu u fyzických strojů.

Pokud firma skutečně požaduje pro určité operace garantovaný vysoký výkon, měla by zvážit hybridní model, který kombinuje vlastní a cloudové zdroje. Tím se jí podaří splnit jak požadavek na výkon, tak i na úsporu prostředků. Je to určitě lepší cesta, než se cloudovým službám zcela vyhýbat.

Využíváme virtualizaci, ve veřejných cloudech proto nevidíme žádné výhody

Firmy si často myslí, že pokud virtualizovaly svoje servery, nemají pro ně cloudové služby žádný smysl. Ale virtualizace a veřejný cloud jsou dvě různé věci a přináší různé benefity. Zatímco virtualizace je důležitým krokem k efektivnímu běhu serverů, nevyřeší obvykle problémy s omezenou kapacitou, údržbou, instalacemi a dalšími operacemi, které kladou nároky na IT zaměstnance. Virtualizované prostředí také klade nároky na vysokou úroveň bezpečnosti a na shodu s požadavky, což firmám přináší další dlouhodobé výdaje.

Virtualizace je ovšem důležitým krokem právě pro možnost propojení svého interního IT s veřejnými cloudy. Firma by měla zvážit, které systémy a aplikace jsou zásadní pro její byznys a ty provozovat na interní virtualizované infrastruktuře. Nicméně další služby, které nejsou klíčové, by se neměla obávat přesunout do veřejného cloudu, čímž sníží náklady na jejich provoz a zvýší flexibilitu svojí IT infrastruktury, která pak lépe může sloužit měnícím se potřebám byznysu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz