Windows Phone 8.1: Řada nových funkcí pro podniky

Albert Ryba | 03.04.2014 | Mobilita | Žádné komentáře

Jednou z nejpodivuhodnějších věcí na platformě Windows Phone od Microsoftu byla chybějící řada funkcí pro podnikové uživatele. Ať jde o možnosti správy, zabezpečení nebo třeba tolik poptávané VPN. Chystaná aktualizace Windows Phone 8.1, která byla poprvé představena v tomto týdnu, má konečně v této oblasti přinést výrazný pokrok. Video z představení najdete pod článkem.

Podle komentátorů byla chybějící podpora podnikových funkcí nepochopitelná, zvlášť proto, že klasická platforma Windows pro PC je v této oblasti dobře vybavena a dokonce i předchůdce Windows Phone, platforma Windows Mobile, nabízela funkce, které u jejího následovníka nenajdeme.

Podnikové funkce Windows Phone 8.1

Co tedy nového platforma Windows Phone 8.1 pro podniky nabídne? Pokud budou přístroje s Windows Phone 8.1 používány spolu s podporovaným Enterprise Mobile Management řešením, bude k dispozici plná správa certifikátů, VPN a Wi-Fi provisioning. Dále bude možné ovládat více než dvacet funkcí u přístrojů ve vysoce zabezpečeném prostředí, půjde například o možnost vypnutí kamery, Bluetooth, Wi-Fi atd.

Windows Phone 8.1 také přidá blacklist a whitelist pro aplikace. Pokud je již z dřívějška na přístroji nainstalovaná aplikace, která se nachází na blacklistu, bude zašedivělá a nebude možné ji spustit. Pokud ještě nainstalovaná není, pak nebude její instalace ani povolena. Microsoft bude aplikace sledovat pomocí jejich unikátního GUID přímo z obchodu, takže nemůže dojít k záměně.

Výhodou oproti platformám iOS a Android má být skutečnost, že zatímco v jejich případě musí být vhodné aplikace vybrány již před nasazením telefonu do firemního provozu, u Windows Phone 8.1 to bude možné i za chodu na již používané přístroje.

Microsoft konečně vyslyšel hlasy zákazníků

Podle komentátorů má jít o důležité změny, které ukazují na to, že se Microsoft konečně poučil a snaží se reflektovat požadavky zákazníků. Podobně jako je tomu s tlačítkem Start v desktopových Windows. Jen je nepochopitelné, proč si v případě svých OS vždy musí projít fází, v níž řadu zákazníků odradí a až pak svoje chyby napravuje.

Windows Phone 8.1 s novými funkcemi mají potenciál stát se velmi dobrým přístroje pro využití v podnikové sféře a má šanci najít si řadu zákazníků. Škoda, že k tomu dochází až po 3,5 letech po uvedení první verze platformy Windows Phone a většina komentářů analytiků se tak omezuje jen na konstatování, že Microsoft zatím stále jen dotahuje konkurenci, místo aby byl lídrem. Ale i to je určitě vítaný krok. Dobrou zprávou je také skutečnost, že na verzi 8.1 bude možné aktualizovat všechny přístroje s Windows Phone 8. Starší modely nikoliv.

Nokia s Windows Phone proráží do korporací

O tom, že platforma Windows Phone, už začíná prorážet do korporátní sféry, svědčí i nedávno ohlášený podpis smlouvy, na jejímž základě Nokia dodá 30 000 přístrojů Lumia španělské finanční skupině CaixaBank. Jedná se o největší dohodu tohoto typu, kterou Nokia uzavřela od doby přechodu na Windows Phone. V rámci dodávky by měly být zahrnuty i přístroje Lumia 925, které jsou jednou z vlajkových lodí Nokie. Podle dalších informací budou přístroje pro účely CaixaBank kustomizovány, tak aby co nejlépe pokryly potřeby této finanční skupiny. Detaily o tom, co tato kustomizace bude obnášet, ale nejsou zatím k dispozici.

Jak je vidět, zájem o přístroje Nokia postupně ožívá. Například v loňském roce se podařilo této dříve slavné firmě (jejíž mobilní divize ovšem již patří Microsoftu) uzavřít kontrakt na 19 000 přístrojů s Windows Phone s aerolinkami Delta Airlines a na více než 2 000 přístrojů se společností ABB. Podle vlastních statistik Nokie má tato značka na B2B trhu v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) již podíl 12 %, což není špatné číslo. Výše zmíněné novinky v platformě Windows Phone 8.1 by jí měly dále pomoci tuto pozici posílit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz