Amazon WorkSpace: Desktop jako služba nově i v Evropě

Albert Ryba | 12.05.2014 | Internet a služby, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Služba WorkSpace od Amazonu, která je koncipována jako DaaS (desktop-as-a-Service), je nově k dispozici už i v Evropě. Jaké možnosti firmám přináší?

WorkSpace má za cíl umožnit firmám využívat virtuální desktop s operačním systémem Windows 7 na stolních PC, noteboocích i na mobilních zařízeních – typicky jde hlavně o tablety. Zatím byla k dispozici jen ve Spojených státech, kde ji zajišťovala dvě datová centra Amazonu. Nově ji zařadilo do svého portfolia i datové centrum Amazonu v irském Dublinu, aby bylo možné obsloužit i evropské zákazníky.

Právě využívání virtuálních desktopů je podle analytiků službou, kde se očekává silný střet velkých hráčů, a ti se proto předhánějí v tom, kdo dokáže nejatraktivnější regiony oslovit první a s lepší nabídkou. V USA již například od letošního roku nabízí desktop jako službu i společnosti VMware (pod názvem VMware Horizon DaaS). Tato společnost nabízí různé verze operačních systémů, včetně Windows XP, 7 a 8 a ceny začínají na 35 dolarech za uživatele za měsíc.

Mezi hlavní výhody desktopů hostovaných v cloudu patří možnost rychlého vytvoření, efektivního škálování – například při nárazových změnách počtu zaměstnanců, nízké nároky na správu a také dostupnost prakticky odkudkoliv.

Co Amazon WorkSpace konkrétně nabízí?

Amazon má ve svojí nabídce dva druhy virtuálních desktopů – standardní konfigurace a výkonné (performance). Standardní využívá jeden vCPU, dále 3,75 GB operační paměti a 50 GB úložného uživatelského prostoru. Výkonná varianta pak nabídne dvojnásobné parametry, konkrétně tedy dva vCPU, 7,5 GB paměti a 100 GB úložného prostoru. Úložiště je pak pravidelně zálohováno v rámci služby Amazon S3.

Virtuální desktop je také vybaven řadou předinstalovaného softwaru, aby byl okamžitě použitelný. Jde například o Adobe Reader, Adobe Flash, Firefox, Internet Explorer 9, 7-ZIP, Java Runtime Environment a další utility. K dispozici je i přídavný balíček „plus“, který zahrnuje kancelářskou sadu Microsoft Office Professional a bezpečnostní řešení Trend Micro Worry-Free Business.

Ceny za uživatele na měsíc jsou pro region EU stanoveny na 37 dolarů za standardní desktop (případ na 52 dolarů s balíčkem plus). V případě varianty performance jde o 64 dolarů, respektive 79 dolarů s balíčkem plus.

Začlenění virtuálního desktopu do firemní infrastruktury

Řešení WorkSpace má umožnit organizacím integrovat všechny desktopy v rámci Active Directory, aby uživatelé mohli využívat svoje stávající přihlašovací údaje pro přístup k podnikovým zdrojům. Firmy mohou dále nakonfigurovat Amazon Virtual Private Cloud s hardwarem pro VPN připojení k on-premise infrastruktuře nebo vytvořit dedikované propojení s AWS Direct Connect.

Pro posílání dat mezi uživatelskými přístroji a virtuálními desktopy v rámci služby WorkSpace je využit protokol PCoIP, který data komprimuje, šifruje a následně dekóduje. Amazon k podobě přenosu oficiálně říká, že jsou přenášeny jen „pixely“, takže nehrozí, že by data zákazníka mohla padnout do ruky třetí osobě. Protokol PCoIP podporuje i přenos videa ve vysokém rozlišení, audia ve vysoké kvalitě a podporuje i více monitorů. Celkový uživatelský prožitek je ovšem jako ve všech podobných případech do značné míry ovlivněn rychlostí sítě, což zejména u mobilního připojení může být občas problém.

Pro použití služby Amazon WorkSpace je potřeba, aby firmy měly vytvořený AWS účet a na koncovém zařízení nainstalovaný WorkSpace client. K dispozici je jak verze pro PC a Mac, tak pro mobilní zařízení, jako je iPad, Kindle Fire HDX a další tablety s Androidem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz