Čína zakázala Windows 8, chce vlastní operační systém

Albert Ryba | 23.05.2014 | Software | 2 komentáře

Čínská vláda tento týden vydala oficiální zákaz operačního systému Windows 8 pro počítače ve státních institucích. To otevírá prostor domácím vývojářům, aby mohli nabídnout svoje vlastní operační systémy.

Vztahy Microsoftu s čínskou vládou se vyostřily poté, co jej představitelé Číny před několika měsíci požádali (pochopitelně neúspěšně) o prodloužení podpory Windows XP, které jsou nainstalovány na značné části PC v čínských úřadech. Zákaz Windows 8 je tak jasnou odvetou, která má dát Microsoftu najevo, že Čína je velmocí, kterou je potřeba respektovat.

Bude Číně bez Windows 8 lépe?

Konkrétně jsou podle posledních statistik na 60,7 % počítačů v čínských úřadech stále Windows XP, na 33,4 % jsou to pak Windows 7. Ostatní operační systémy jsou v minoritě. Zákaz Windows 8 je ovšem významným milníkem, který může otevřít cestu čínským domácím operačním systémům. Čína má k dispozici špičkové technologie a kvalitní vývojáře, takže i výsledné softwarové produkty jsou na vysoké úrovni.

Již nyní je k dispozici řada domácích OS, některé jsou k dispozici i zcela zdarma. Vlastní operační systém by měl navíc pomoci snížit prodejní ceny nových PC v Číně a podpořit i tamější výrobce. Samozřejmě se rozkvět tohoto trendu neobejde bez podpory vlády, zdá se však, že ta si je dobře vědoma co dělá a její cíl vymanit se na závislosti na Microsoftu je logický. Výhledově by dokonce Čína mohla vlastní OS nabízet i do okolních asijských zemí a nelze vyloučit, že by mohla mít velmi dobrý úspěch.

Čína má pro vlastní OS potenciál

Důležitým prvkem pro každý operační systém jsou samozřejmě aplikace. Lie Wenhuan, generální manažer společnosti Wuhan Deepin Technology, je přesvědčený, že k průlomu dojde v případě, že nějaký domácí operační systém získá podíl alespoň 3 % na trhu, což je hranice, která bude motivovat vývojáře vytvářet pro takový systém nativní aplikace. Wenhuan dodává, že krok vlády spojený se zákazem Windows 8 může podpořit domácí trh, vytvořit nové příležitosti v softwarovém byznysu a celkově tento segment oživit. Vidí tento krok pro čínskou ekonomiku tedy jako pozitivní a schvaluje jej.

O vytváření „národních“ operačních systémů se v minulosti pokoušelo již více zemí, například Korea nebo Rusko. Obvykle vycházely z některých oblíbených linuxových distribucí, které byly upraveny pro svoje potřeby. Nicméně nikdy nedošlo k jejich masovějšímu rozšíření. Podle komentátorů je ale nyní situace jiná, právě díky uvedenému zákazu a díky síle Číny, která je v oblasti technologií poměrně značná.

2 komentáře u článku “Čína zakázala Windows 8, chce vlastní operační systém”

  1. IX napsal:

    Jo to by byla paráda, kdyby i naše vláda zakázala Windows 8 :-)

  2. MS napsal:

    Kdyby nějaký z kandidátů do europarlamentu hlásal zákaz Windows 8, tak má hned můj hlas!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz