Intel: Kdy budou dostupné 14nm procesory Broadwell?

Albert Ryba | 20.05.2014 | Hardware | Žádné komentáře

Není žádným tajemstvím, že se uvedení páté generace procesorů Core založených na mikroarchitektuře s kódovým názvem Broadwell opožďuje. Důvodem je zjevně 14nm výrobní proces, který klade extrémní nároky na technologie použité při produkci těchto čipů. Intel dosud neurčitě hovořil o tom, že nová generace procesorů z řady Core bude uvedena ve druhé polovině roku 2014. Nyní CEO firmy Brian Krzanich toto datum oficiálně upřesnil.

Krzanich v interview pro agenturu Reuters potvrdil, že jeho firma chce pro uvedení nových čipů stihnout předvánoční nákupní sezónu, aby již v této době byly na trhu nové počítače osazené těmito procesory. Je to tedy delší zdržení, než se obecně čekalo a čipy Core čtvrté generace založené na architektuře Haswell tak budou v mainstreamu delší dobu, než tomu bylo u jejich předchůdců, kdy Intel uváděl nové generace prakticky v ročních intervalech.

Pomůže pozdější uvedení prodejům nových PC?

Podle analytiků by uvedení nových procesorů Intelu mohlo před koncem roku výrazně pomoci prodejům PC. Je to totiž jedno z nejsilnějších období v roce. Ale bude to pravděpodobně na úkor podzimní sezóny spojené se začátkem školního roku, kdy se také nakupují nové počítače ve větším množství a je možné, že řada uživatelů nákup v očekávání nové generace Core pozdrží.

Co se týká nákupů výpočetní techniky firmami, ty se obvykle řídí jinými cykly, ale nelze ani v tomto případě vyloučit, že některé budou vyčkávat na novou generaci procesorů. Komentátoři navíc poukazují na fakt, že v první vlně budou uvedeny pravděpodobně hlavně high-endové modely Broadwell (které vyhledává jen omezená část trhu) a mainstreamové řady se tak rozšíří až během roku 2015. Otázkou je také to, jak velké vylepšení Broadwell proti Haswellu přinese.

Jaká vylepšení Broadwell přinese?

Žádné bližší informace zatím v tomto případě nejsou k dispozici, Intel má sice již vzorky nových procesorů, ale žádné detaily prozatím neupřesnil. Vzhledem k tomu, že Broadwell je vlastně jen tzv. die-shrink (tedy zmenšení jádra) použitého u čipů Haswell, lze očekávat hlavní rozdíly zejména ve spotřebě, případně v možnostech dosažení vyšších taktů. Nicméně hon za vyššími frekvencemi Intel již před několika lety vzdal a analytici tak sází spíše na to, že nové řady nabídnou zhruba o 30 % menší spotřebu ve srovnání s 22nm Haswellem.

I samotné procesory budou moci být menší, jak je vidět z obrázku níže. Dále se hovoří o tom, že high-endové modely by měly dostat výkonnější integrované grafické jádro, které by mělo nabídnou až o 80 % vyšší výkon ve srovnání s odpovídajícími modelovými řadami čtvrté generace procesorů Core. Právě v oblasti zpracování grafických operací má nad Intelem výrazně navrch AMD a Intel se tedy bude snažit tento rozdíl smazat.

Patice LGA 1150 i podpora DDR3 zůstává

Paradoxem je, že ačkoliv nové procesory tedy ještě několik měsíců nebudou dostupné, již jsou pro ně k dispozici čipsety a to Z97 a H97, jež Intel uvedl v první polovině května. Dobrou zprávou je také fakt, že nové procesory budou využívat stávající socket LGA 1150. Teoreticky je tedy bude možné osadit i do stávajících základních desek, pokud jejich výrobce uvolni aktualizaci BIOSu s jejich podporou. K dispozici bude i BGA verze letovaná přímo na desku, dále verze pro mobilní patici rPGA 947 a pro servery to bude LGA 2011-3 socket.

Procesory Broadwell mají být poslední, které budou ještě podporovat již dosluhující paměti typu DDR3. Následující generace mikroarchitektury s kódovým názvem Skylake, které se ale objeví pravděpodobně až na konci roku 2015 nebo spíše začátkem roku 2016, bude již nativně podporovat paměti typu DDR4 a s tím přijde i nový socket LGA 1151.

Předprodukční vzorky chystaných procesorů Core páté generace (mikroarchitektura Broadwell).

Předprodukční vzorky chystaných procesorů Core páté generace (mikroarchitektura Broadwell).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz