Lze reklamovat dosloužilou baterii u notebooku v záruce?

Albert Ryba | 22.05.2014 | Hardware | 3 komentáře

Záruční doba spotřebního zboží je ze zákona stanovena na 2 roky. V případě baterií do notebooků však prodejci či výrobci běžně uvádějí záruku kratší než toto období. Podle odborníků dochází k záměně doby životnosti a záruky. Zatímco záruční doba je dána legislativou, délka životnosti je závislá na míře užívání zboží. Při každodenním intenzivním používání může být životnost baterie kratší než jeden rok, nedosahuje tedy zákonné záruční doby. Proto se na ztrátu kapacity nároky na uplatnění reklamace nevztahují.

Nový občanský zákoník stanovuje, že kupující je oprávněn reklamovat vady, které se u spotřebního zboží vyskytnou v době dvaceti čtyř měsíců od koupě produktu. Podle odborníků se však tento paragraf nevztahuje na životnost baterií mobilních přístrojů. Snižování kapacity totiž není vadou, ale přirozenou vlastností baterie. Vzhledem k tomu, že k opotřebení dochází při běžném používání zboží, záruku lze uplatnit pouze při poškození baterie.

„Záruka se samozřejmě vztahuje i na baterii notebooku, kdy životnost baterie může být i nižší než zákonná záruční doba. V tom případě se může stát, že baterie dosáhne své životnosti, a přesto ji nelze reklamovat jako vadnou,“ tvrdí Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace. „Pokud tedy koupím notebook, kde je uvedena životnost baterie například na úrovni výdrže rok a půl, po uplynutí této doby již nemohu reklamovat, že baterie nevydrží. Je to otázka dokazování a pravděpodobně znaleckého posudku,“ dodala Mazalová.

Kupující si mohou délku životnosti baterie spočítat před pořízením přístroje. „Většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie až do 500 nabíjecích cyklů, baterii je tedy možné pětsetkrát nabít a vybít. Po tomto počtu může kvalita článku výrazně klesnout a výdrž baterie je podstatně nižší,“ vysvětluje Radim Tlapák, jednatel společnosti NTB CZ. Pokud je počítač využíván především pro pracovní účely, a to 50 týdnů v roce, pak při počtu 5 pracovních dní a jednom nabíjecím cyklu za den vychází životnost přesně na 2 roky a odpovídá záruční době. „V běžném každodenním užívání počítače s opakovanými dobíjecími cykly se doba životnosti zkracuje až na jeden rok. Životnost tedy může skončit i v průběhu záruční doby,“ doplnil Tlapák.

Problém životnosti a záruky baterií v praxi

Přestože je délka záruční doby dána zákonem a je předmětem častých kontrol ze strany České obchodní inspekce, výrobci i prodejci notebooků délku záruky u baterií běžně upravují. Podle obchodní strategie tak dochází ke zkrácení záruční doby baterie dle délky životnosti, nebo naopak k tomu, že prodejci předkládají zvýhodněné nabídky s prodlouženou zárukou. „Dell poskytuje ke všem svým produktům v jakékoliv sestavě záruku na baterii jeden rok. U některých modelů jsou na výběr i speciální baterie z produktové řady LongLife, na které se vztahuje dokonce tříletá záruka,“ říká Petr Zajíček, brand manažer společnosti Dell.

„Záruka na notebooky Lenovo se vztahuje i na výměnu baterií. Důvodem výměny je stav, kdy je baterie zcela nefunkční, což znamená, že notebook nelze uvést do provozu na baterii. Záruka pro spotřebitele je 24 měsíců. Komerční subjekty mohou uplatnit takovou záruku, kterou dává výrobce standardně, nebo takovou, kterou si zakoupí,“ vysvětluje Petr Toman, generální ředitel Lenovo Czech Republic. Odborníci upozorňují, že prodejci či výrobci notebooků tím, že upravují délku záruční doby, často zaměňují právě záruku za dobu životnosti. Běžně totiž nabízejí záruku, která se rovná délce výdrže kapacity baterie.

3 komentáře u článku “Lze reklamovat dosloužilou baterii u notebooku v záruce?”

 1. Alena napsal:

  V roce 2013 v červnu jsem zakoupila notebook Lenovo IP B590, mám ho jako náhradu za PC, na léto málo užívaný při pobytu na chatě. Nyní mi odešla baterie, lze baterii reklamovat?

 2. Dáša napsal:

  Dobrý den,mám notebook Sony Vaio se zárukou do prosince. Zakoupený v ElektroWordu.Už několik měsíců musím mít notebook pouze v síti. Baterie nefunguje. Je možno uplatnit reklamaci do 24 měsíců?? Děkuji

 3. Chaloupka napsal:

  Dobrý den, pan ředitel Petr Toman bohužel nemluví pravdu a nebo mi lžou zaměstnanci Lenovo. Na snahu reklamovat baterii noteboku Lenovo IdeaPad Z510 koupeného v prosinci 2014 mi odpovídají, že záruka na baterii je pouze 12 měsíců! Ověřeno i druhým telefonátem! Baterie je zcela nefunkční – notebok není možné uvést do provozu na baterii.
  Co dodat…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz