Menší a lehčí Surface Pro 3 přichází: Má šanci uspět?

Albert Ryba | 21.05.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Microsoft představila novou generací svých přenosných počítačů Surface Pro, které mají za cíl při rozměrech tabletu kompletně nahradit pracovní počítač. Bude mít třetí řada větší úspěch na trhu než její předchůdci?

Microsoft s přístroji Surface Pro 3 cílí na segment tzv. ultra-prémiových lehkých přístrojů, kde dominuje MacBook Air od Applu. Jde tedy o přístroje s poměrně vysokou cenou, určené pro cílovou skupinu, pro niž není rozhodující cena, ale celkový uživatelský prožitek a kvalita. Typicky jde o manažery, podnikatele, ale i vysoce mobilní koncové uživatele. Surface Pro je řazeno mezi tzv. hybridní přístroje, které kombinují vlastnosti tabletů a notebooků – Surface Pro je však použitelné jako notebook ale jen v případě, pokud si dokoupíte i příplatkový klávesnicový kryt.

Surface Pro 3 povyrostlo po všech stránkách

Co se týká technických parametrů, obsahuje Surface Pro 3 prakticky nejlepší výbavu, jakou bylo možné do tak malého těla dostat. Displej s úhlopříčkou 12“ má rozlišení 2160 x 1440 bodů (u Surface Pro 2 byl použit 10“ displej s rozlišením 1920 x 1080). Jde ovšem o poměr stran 3:2, který není považovaný za zrovna ideální pro běžnou práci. Dále zde najdeme procesory Core i3, Core i5 i Core i7 poslední generace a až 8 GB RAM v kombinaci s SSD diskem o kapacitě až 512 GB. Za nejsilnější konfiguraci stanovil Microsoft cenu 1 949 dolarů. Nejlevnější variantu s procesorem Core i3, 4 GB RAM a 64GB SSD diskem koupíte již za 799 dolarů. Viz ceník níže. Také příslušenství si drží svoje ceny a například klávesnicový kryt bude k dispozici za 129,99 dolarů. Vysokými cenami příslušenství se ostatně vyznačovaly i předchozí generace Surface Pro a Microsoft zjevně usoudil, že jde o správnou cestu.

surface-pro-3-cenik

Předchozí verze Surface Pro byly kritizovány za to, že mají poměrně velkou tloušťku. To se nyní konečně změnilo a třetí generace přichází konečně v opravdu štíhlém těle (9,1 mm), což zvyšuje její eleganci. Váha díky větším rozměrům displeje ale narostla na 800 gramů (takovou váhu měly například 12“ notebooky Toshiba R500 či R600 s prvními generacemi procesorů Core2).  Tělo je vyrobeno z horčíkové slitiny a i když procesor není chlazený jen pasivně a využívá větrák, není ani při zátěži prakticky slyšet.

Také stojánek přináší výrazně vyšší flexibilitu nastavení a za zmínku stojí i nový zdroj s magnetickým konektorem (který Apple u notebooků Air nabízí již dlouhé roky), který nahradil neoblíbený pětipinový konektor u předchozích modelů. Jak je zřejmé, řada příslušenství jako kryty, adaptéry a podobně nepůjde ze staršího modelu použít. Surface Pro 3 je dodáváno s perem, které nyní využívá N-Trig digitizer (místo původního Wacom digitizeru). 42watthodinová baterie v Surface Pro 3 by měla umožnit devět hodin práce a nebo udržet přístroj ve stand by módu zhruba rok.

Prorazí Surface Pro 3 na trhu?

Jak se zdá, Microsoft se z předchozích generací poučil a nabízí za příplatkovou cenu produkt, který slibuje vysokou kvalitu a komfort při používání. Škoda, že taková nebyla již první generace Surface Pro a je zajímavé, že Apple se obvykle chybným krokům při uvádění prvních verzí dokáže vyhnout, zatímco Microsoft si jimi v řadě případů musí projít. Surface Pro je tedy není konečně plnohodnotnou konkurencí pro Macbook Air a může uspokojit náročné uživatele, kteří chtějí ultramobilní počítač s Windows a nikoliv s OS X. Podle komentátorů ale nejde o náhradu běžného PC, spíše o jeho doplněk a jen čas ukáže, jaký úspěch bude mít tento model na trhu. Zcela jisté je, že půjde o přístroj jen pro velmi omezenou skupinu uživatelů, a lze si jen těžko představit, že by mohl prorazit ve větším počtu třeba do firemní sféry i pro zaměstnance na nižších pozicích. Představení Surface Pro 3 najdete v následujícím videu:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz