Migrace do privátního cloudu: Jak na to?

Albert Ryba | 02.05.2014 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Spolu s tím, jak firmy využívají stále více cloudových služeb, roste zájem nejen o ty veřejné, ale i o privátní. A to zejména pro aplikace, které jsou vysoce citlivé a nebo kritické pro byznys firmy. To se ovšem neobejde bez zásahů do stávající IT infrastruktury organizace.

Mezi hlavní kroky, které firma musí pro migraci do privátního cloudu udělat, patří zavedení standardizace, konsolidace kabelového vedení, optimalizace úložných systémů a zavedení sofistikované automatizace a orchestrace.

Nyní se na jednotlivé kroky podíváme detailněji, i včetně přínosů, které pro firmu jejich zavedení bude v případě zvládnutí migrace mít:

Standardizace a zjednodušení – sníží náklady a zvýší pružnost

Firma by měla virtualizovat a sjednotit co nejvíce částí svojí stávající IT architektury. To výrazně zjednoduší náklady na správu. Je potřeba držet se zavedených standardů, také všechny síťové komponenty, zdroje úložišť a výkonu by měly být sjednocené a vždy pod jednou správou. Kromě poklesu nákladů a zvýšení pružnosti bude pro firmu odměnou i výrazně lepší přehled v jejím IT prostředí.

Konsolidace síťových kabelů – sníží výdaje a zvýší využití

Z typického serveru vede v průměru devět síťových kabelů a čím více serverů firma má, tím se stává propojení méně přehledné. Ideálem unifikované sítě je vždy jen jeden kabel pro připojení serveru, ideálně s gigabitovou (případně vyšší) rychlostí. Díky tomu lze omezit počet switchů, jejichž provoz stojí nejen peníze za elektřinu, ale opět komplikuje případnou správu.

Zefektivnění úložných systémů – sníží výdaje a zvýší efektivitu

Ve většině případů využívají firmy aktivně jen zhruba 5 % ze všech svých dat. Zbytek obvykle leží nevyužívaný, ale provoz storage systémů není zadarmo a firma tak zbytečně utrácí spoustu peněz za to, co nepoužívá. Nasazení technologie deduplikace může uvolnit 45 až 95 % úložné kapacity, pomoci může i tiering storage systémů a provisioning. V rámci tieringu (tedy rozdělení dat podle důležitosti na odpovídající úložné systémy) dochází k optimalizaci úložného prostoru, kdy nejčastěji žádaná data uchovávají nejrychlejší a nejmodernější systémy a ta nepoužívaná jsou odsunuta do různých levnějších systémů či archivů, které mohou být i v cloudu.

Automatizace – sníží náklady a zrychlí nasazení

Virtualizace výpočetní vrstvy vede k tomu, že firma má k dispozici ne jednotlivé servery, ale komplexní výkon, jenž může rozdělovat mezi jednotlivé virtuální stroje. Podle potřeby může u některých strojů výkon zvyšovat, pokud je to potřeba a nebo naopak snižovat, když vidí, že jej nevyužijí naplno. Vše probíhá automatizovaně a na mnohem vyšší úrovni, než když aplikace běžely přímo na fyzických serverech. IT prostředí tak získá na pružnosti, kdy nasazení nových virtuálních strojů či přerozdělení zdrojů může být jen otázkou minut.

Využití škálování – sníží náklady a umožní přidělit výkon podle potřeby

S výše uvedeným bodem souvisí tento další. Téměř každý byznys se potýká s obdobími špiček či naopak poklesů. A tradiční IT infrastruktura si s takovými situacemi nevěděla příliš rady a snažila se hledat průměr mezi oběma extrémy – v prvním případě pak ale hrozil kolaps, v druhém naopak nevytížení. Privátní cloudy umožňují firmám pružně škálovat podle momentální potřeby, i podle růstu společnosti. Vše probíhá na úrovni nástrojů pro správu, omezující nutnost ručních zásahů a možných chyb.

Orchestrace a správa – pro dokonalý přehled

Orchestrace umožňuje rychlý provisioning úložných systémů, sítí, výpočetního výkonu i aplikací z jedné jediné konzole. Nabízí také možnosti jako jsou replikace a zálohování. Poskytuje firmě skutečně holistický pohled na datové centrum a na aplikace, stejně tak jako na využití infrastruktury. Jasně je pak vidět, které části jsou vyhovující a kde je potřeba inovovat a nasadit nová řešení, aby bylo možné dosáhnout celkové vyšší efektivity.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz