nVidia Grid: Výkonné virtuální grafické stanice v cloudu

Albert Ryba | 26.05.2014 | Cloud | Žádné komentáře

Společnost nVidia v rámci demo provozu zpřístupnila svojí novou cloudovou technologii Grid – ta umožní aplikacím náročným na 3D grafický výkon, jako jsou třeba Autodesk nebo AutoCAD, provoz v cloudu na virtuálních strojích. Díky tomu je možné pracovat s nimi na libovolném koncovém zařízení, třeba i na tabletu.

nVidia vidí ve zvýšení grafického výkonu v datových centrech značný potenciál a i když je v současnosti nabídka cloudových služeb již dostatečně bohatá, právě tato oblast je poskytovateli často opomíjena. To má být změněno díky technologii označované jako Grid. Ta je zaměřena na běh graficky náročných aplikací na libovolném přístroji a partnery nVidie jsou v tomto projektu takoví hráči jako HP, Dell, Citrix, VMware či Microsoft.

Grid jako předzvěst nové éry virtualizace

Milan Diebel, produktový manažer Gridu, říká, že projekt je ve fázi, kdy si firmy mohou otestovat poskytované služby a udělat si samy představu, jak vše funguje. Vzhledem ke značným nárokům na přenosové pásmo bylo největší výzvou zprovoznění spolehlivé infrastruktury pro virtuální desktopy v cloudu, což podle něj bylo nejdražší a nejobtížnější částí tohoto projektu. Bylo totiž zapotřebí dosáhnout co nejrychlejší odezvy a vykreslování, neboť přenos velkých objemů grafických dat přes síť bývá v takových případech nejužším hrdlem.

Dielel dále hovoří o tom, že firmy vstupují do takzvané éry virtualizace 2.0. V ní by měly aplikace dodávané jako služba v cloudu fungovat se shodným výkonem jako lokální aplikace. Výhodou je však skutečnost, že nebudou vyžadovat extrémně výkonný hardware – protože právě třeba profesionální aplikace pro práci ve 3D, jako zmíněný Autodesk a AutoCAD, se bez výkonných grafických čipů neobejdou a třeba jen na běžných noteboocích je jejich provoz problematický. Na tabletech (s Windows) je pak prakticky nemožný.

Pro koho je Grid určený?

Cílovými skupinami služby Grid jsou jak velké firmy, tak i ty malé. V prvním případě mají mít zaměstnanci pracující s grafikou plnohodnotný přístup ke grafickým aplikacím odkudkoliv, z libovolného přístroje a nejen z několika výkonných grafických stanic, které jsou k tomuto účelu ve firmě pořízené. A co se týká malých společností, ty si často podobný hardware nemohly ani dovolit a nyní tak budou mít přístup k technologiím, které byly v minulosti mimo jejich dosah.

Testovací režim služby Grid je zatím dostupný jen v Severní Americe, ale nVidia plánuje jeho zpřístupnění i pro Evropu a jihovýchodní Asii. Testování je na klientských počítačích k dispozici zatím jen pod Windows, ale v budoucnu by měl být podporován i OS X od Applu a Linux. Zda přijde i podpora platforem Android a iOS není zatím jasné. Jak provoz graficky náročných aplikací v cloudu vypadá můžete vidět na následujících obrázcích:

nvidia-vdi5-620x363

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nvidia-vdi4-620x362

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz