Práce v IT: Nejžádanější pracovní pozice pro rok 2014

Albert Ryba | 15.05.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Spolu s oživováním ekonomiky firmy začínají plánovat nové projekty, s čímž často souvisí i nabírání nových lidí do IT oddělení. Oproti loňskému roku však došlo k řadě změn a do popředí zájmu se dostaly činnosti, které ještě nedávno patřily spíše mezi ty okrajovější. Jaké specializace, zkušenosti a dovednosti jsou pro letošek nejvíce vyhledávány?

1. Programování a vývoj aplikací
Zájem o vývojáře je stabilní a trvalý a i v loňském roce byl na první příčce. Nezaměstnanost mezi vývojáři je téměř nulová a pro firmy je obvykle nejnáročnější obsadit volné pozice opravdu kvalitními programátory. Ale i v této oblasti dochází k určitým posunům a roste zájem o uchazeče se zkušenostmi s vývojem mobilních aplikací, obeznámených s open source a také se znalostmi tvorby bezpečnostních principů při vývoji nových aplikací.

Obvykle platí, že v lokalitách, kde je dostatek vývojářů (typicky velká města) je i hodně firem, které je poptávají. Obsadit odpovídající pozici tak ve výsledku nemusí být vůbec snadné a tato situace se bude pravděpodobně dále vyhrocovat.

2. Technická podpora a help desk
Zájem o zaměstnance technické podpory rok od roku roste a tato specializace šplhá na žebříčku stále výše. Spolu s tím, jak firmy mění a rozšiřují svoji IT infrastrukturu, poptávají i zaměstnance helpdesku, kteří by pomohli ostatním pracovníkům řešit problémy s informačními technologiemi.

Zajímavým trendem je to, že řada firem původně technickou podporu outsourcovala, ale po zkušenostech, které takto získala, nyní vrací toto oddělení nazpět pod vlastní správu. Protože obvykle platí, že vlastní zaměstnanci se v problémech konkrétní společnosti vyznají nejlépe. Dnešní IT infrastruktura, jež propojuje interní systémy, webové služby a mobilní technologie, je velice komplexní a dává proto smysl mít podporu co nejblíže byznysu.

Výhodou této pozice je i to, že nevyžaduje tak hluboké zkušenosti jako vývoj aplikací a že je vhodná na „rozjezd“ kariéry v IT.

3. Zkušenost se sítěmi
Velký nárůst zaznamenává v letošním roce zájem o nejrůznější správce sítě a obecně o síťové profesionály. A to zejména v souvislosti s bezdrátovými sítěmi, které firmy stále častěji ve svých centrálách a pobočkách nasazují. Nejde však jen o typické komerční organizace, ale třeba i zdravotnická zařízení začínají objevovat výhody bezdrátového připojení různých zařízení. Rostoucí zájem o příslušné specialisty tedy opět vychází z posunu v ICT a z růstu zájmu o nové technologie (zejména o mobilní přístup k webovým službám).

4. Správa mobilních aplikací a přístrojů
S výše uvedeným pak souvisí i další oblast rostoucího zájmu zaměstnavatelů, která se od loňského roku dostala na výsluní zájmu. Zkušenosti firem s mobilními aplikacemi jsou zatím obvykle malé a tak hledají do svých týmů odborníky, kteří by jim poskytli odpovídající expertízu.

Pro lepší kontakt se svými zákazníky potřebují firmy uvolnit mobilní aplikace určené pro jejich klienty a současně se musí vypořádat s nárůstem mobility mezi vlastními zaměstnanci a poskytnout jim aplikace vhodné pro jejich práci. Právě nyní si řada firem tedy uvědomuje fakt, že tuto situaci nelze již řešit spontánně jako dosud, ale potřebují v ní vytvořit systém a nabrat zkušené odborníky na mobilní řešení, kterých je opět nedostatek.

5. Vedení IT projektů
Také vedení IT projektů je dlouhodobě žádanou dovedností a ačkoliv jej letos přeskočily některé „módní trendy“ (viz výše), poptávka i zde přetrvává a obvykle převyšuje nabídku. Firmy jsou nuceny reagovat na změny na trhu, spouštět nové IT projekty, které podpoří jejich byznys a nemohou si dovolit, aby tyto projekty selhaly. I proto nešetří na schopných projektových manažerech či byznys analyticích, kteří dokáží zajistit, že projekt proběhne hladce a že výsledný stav bude odpovídat potřebám konkrétní organizace.

6. Správa databází a práce s daty
Databázoví administrátoři jsou trvale žádanými, v současnosti více než kdy jindy díky trendu „big data“ – firmy již neudržují jen hlavní databáze o svých klientech a partnerech, ale snaží se sbírat jakákoliv data, analyzovat je a vyčíst z nich trend, který by jim pomohl pochopit chování zákazníků. Často se pracuje se sociálními médii a dalšími zdroji, které prozradí mnohé o preferencích lidí.

Zájem je hlavně o administrátory databází Oracle a o datové architekty. Cílem je najít zaměstnance, kteří dokáží agregovat relevantní data, vytvořit logickou mapu v rámci firemních systémů a získaná data použít k získání hlubšího vhledu do podnikání.

7. Governance a bezpečnost
Poprávka po zkušených bezpečnostních profesionálech je dlouhodobě vysoká, ačkoliv v současné době dochází k „drobení“ této pozice – z jednoho bezpečnostního experta se přesouvá do oblastí sítí, vývoje softwaru či architektury databází a zkušenosti s bezpečností jsou často požadovány i v těchto konkrétních specializacích.

Nicméně i tak si firmy stále více uvědomují hrozby kyberútoků a malwaru a potenciální ztráty, které jim napadení může přinést. Řada z nich proto neváhá investovat do bezpečnostních profesionálů a manažerů, jejichž hlavním cílem je zajistit bezpečnost firemní infrastruktury a dat.

8. Business Intelligence a analýzy data
Opět jde o činnosti související s dnešními hlavními IT trendy. Firmy se již bez analýz dat neobejdou a manažeři se nemohou dostatečně rozhodovat jen na základě svojí intuice, ale potřebují detailní vhled do dat. Ten jim ale obvykle neposkytnou jen samotné nástroje, pro jejich správné nasazení a využití jsou potřeba i zkušení experti, kteří vědí co analyzovat a na co se zaměřit. Jinak hrozí nepochopení dat a vytvoření chybných závěrů. Rozhodování na základě dat umožní firmám být mnohem více proaktivní a okamžitě reagovat na změny v byznysu. Protože je to spojeno s eliminací finančních ztrát, neváhají firmy investovat do nástrojů a zaměstnanců zaměřených na oblast BI a analýz.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz