Souboj otevřených architektur pro datová úložiště začíná

Albert Ryba | 09.05.2014 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

S různými návrhy otevřených architektur a konceptů pro datová centra se v poslední době doslova roztrhl pytel. Obvykle za nimi stojí velcí hráči na trhu, kteří tak chtějí poskytnout zájemcům z řad větších firem či menších výrobců zcela zdarma potřebnou dokumentaci a postupy (viz například snahy společností AMD, IBM či Seagate). Ovšem základním požadavkem pro tyto otevřené architektury je obvykle nutnost využít jejich vlastní řešení jako základní kámen.

Nejinak je tomu i v případě společnosti Western Digital (WD), která do oblasti podnikových úložišť pronikla ve větší míře spolu s akvizicí divize pevných disků Hitachi (HGTS). Právě pevné disky Hitachi patří v datových centrech mezi nejpopulárnější díky svojí vysoké spolehlivosti. Společnost Open Stack Summitu již oficiálně předvedla svoji vlastní implementaci otevřeného ethernetového úložiště, která má datovým centrum nabídnout bezproblémové nasazování nových úložných systémů a dalších systémových zdrojů nutných pro jejich každodenní provoz.

Výhody otevřených architektur

Otevřený koncept má nabídnout možnost vyhnout se uzavřenému proprietárnímu řešení od některého z velkých dodavatelů, jako jsou Dell, HP, IBM, EMC a další. Vzhledem k provázanosti architektury s řešením HGTS jde ovšem spíše o vytvoření závislosti přímo na tomto subjektu a obejití výše zmíněných „prostředníků“. I to ale může firmám přinést nemalé úspory, ač to současně zvýší nároky na detailní obeznámenost s otevřenou architekturou. Lze předpokládat, že pro využití otevřené platformy se mohou rozhodnout i menší dodavatelé storage řešení, pro něž je náročné vyvíjet a udržovat zcela vlastní storage platformu.

Podle komentátorů se jedná ze strany WD o snahu odpovědět na krok konkurenční společnosti Seagate, která v říjnu loňského roku odhalila svoji platformu Kinetic Open Storage Platform. Cíl obou konceptů je víceméně stejný. Nicméně zástupci týmu WD / Hitachi tvrdí, že jejich přístup je údajně flexibilnější než je tomu u Seagate, protože podporují řadu linuxových distribucí. Výhodou je také fakt, že koncept nevyžaduje vývoj speciálního rozhraní pro HGST API, což může vést k tomu, že provozovatelé datových center budou tuto architekturu nakonec preferovat.

Řešení využívá zabudované procesory ARM a linuxové prostředí, jako je třeba Red Hat Storage Server. Při ukázce byl využit dále software Ceph, sloužící jako otevřená storage platforma a OpenStack Object Storage. Úkolem řešení je efektivně zprostředkovávat služby storage systému a komunikovat se stávající architekturou datového centra bez nutnosti implementace nového API.

Zaujme firmy spíše WD nebo Seagate?

Samozřejmě šlo zatím jen o první ukázku a další detaily nejsou přesně známy, proto je detailnější srovnání architektur HGST open Ethernet storage a Seagate Kinetic zatím obtížné. Obě vyžadují investice do nového hardwaru, přičemž Seagate již zveřejnil i detailní scénáře pro migraci na svojí platformu a rady pro její nejlepší využití. V případě platformy od WD / HGST jsou tyto kroky stále ještě ve fázi vývoje. V každém případě se analytici shodují, že pro zákazníky je výhodou, když budou mít na výběr z více variant a budou se moci sami rozhodnout, která jejich potřebám více vyhovuje.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz