Úprava registru umožní aktualizace Windows XP do roku 2019

Albert Ryba | 27.05.2014 | Bezpečnost, Software | 5 komentářů

Ačkoliv podpora Windows XP v edicích Home a Professional skončila v dubnu 2014, verze Embedded jsou stále podporovány. Jednoduchou úpravou registru lze docílit toho, že se váš operační systém bude tvářit jako Windows XP Embedded POSReady a bude dostávat aktualizace ještě dalších pět let. Nejde o žádný podvodný trik či zavádějící službu, kterých se ostatně po expiraci Windows XP objevila na internetu celá řada, ale o skutečně fungující a spolehlivý postup.

Jak tvrdila řada analytiků, ukončení podpory Windows XP bylo ze strany Microsoftu hlavně obchodním tahem, nikoliv technologickou nutností. Embedded verze Windows XP jsou využívány v různých průmyslových zařízeních, kioscích, terminálech a automatech a jejich jádro a řada komponent jsou prakticky totožné s běžnými OS a pro ně Microsoft připravuje aktualizace dál. Bylo tedy jen otázkou času než někdo přijde na trik jak tyto aktualizace využít.

Jak upravit registry Windows XP pro další získávání aktualizací

O tom, jak Windows XP Home nebo Professional upravit, aby i nadále získávaly aktualizace, informoval Wayne Williams z webu Betanews a sami jsme tento postup ověřili. Stačí pro jeho realizaci jednoduše vytvořit v Poznámkovém bloku nebo v jiném textovém editoru klasický textový soubor s příponou .reg do kterého vložíte následující obsah:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]
"Installed"=dword:00000001

Následně soubor dvojklikem spustíte a importujete obsah do registrů. Případně lze toto vložení provést i ručně přes Regedit vytvořením příslušného záznamu. Výsledek se projeví okamžitě, protože jakmile pak navštívíte službu Windows Update, uvidíte v ní již několik nových aktualizací pro vaše Windows XP, které budete moci nainstalovat. Podpora by měla trvat až do 9. dubna 2019 a výhodou je, že tento postup je zcela legální a nijak tím neporušujete licenci. Funguje pro 32bitové edice Windows, pokud využíváte 64bitové Windows XP, doporučujeme vyzkoušet postup zveřejněný na této stránce níže – http://www.sebijk.com/community/board15-other/board73-tutorials/2985-getting-xp-updates/

Není to možná dokonalé, ale je to lepší než nic

Samozřejmě reakce Microsoftu není příliš příznivá, o možnosti úpravy registru jeho zástupci dobře vědí, ale přesto před ní zákazníky varují. Vzhledem k tomu, že Windows XP Home a Professional obsahují některé komponenty navíc oproti Windows XP Embedded, tak pokud by zranitelnost byla obsažena v nich, pak tyto komponenty samozřejmě opraveny nebudou. Microsoft tedy říká, že rizika i po úpravě registrů a instalaci aktualizací přetrvávají a že nejde o oficiální postup. Podle Microsoftu je prý nejlepším krokem aktualizace na modernější systém, nejlépe na Windows 8.1.

Co k tomu dodat? Snad jen že i částečné aktualizace zaměřené na jádro a společné komponenty s všech edic Windows XP jsou stále lepší než žádné aktualizace a i takto updatovaný systém bude značně bezpečnější než systém, pro který se aktualizace již nedodávají vůbec. Navíc společných komponent těchto systémů je drtivá většina (chybí jen takové „drobnosti“ jako třeba Windows XP Tour, Online Product Activation, MSN Explorer, Windows File Protection, Out-of-box Experience a podobně). Ostatně Windows XP jsou stále používány na více než čtvrtině počítačů na celém světě (zatímco Windows 8 a Windows 8.1 v součtu jen na něco více než desetině) a popsaný trik může výrazně snížit rizika jejich používání po expiraci, k němuž se řada firem i koncových uživatelů odhodlala.

5 komentářů u článku “Úprava registru umožní aktualizace Windows XP do roku 2019”

 1. Dvořák Karel napsal:

  Varování, přidaný klíč nejde běžným způsobem z registru odstranit. Musíte mít třeba ERD Commander na CD.

 2. vlaha napsal:

  Dnes mi prišli ďalšie aktualizacie. Počítač sa chová normá
  lne. Microsoft zatiaľ nezakročil…

 3. Miroslav Riška napsal:

  Nemyslím si, že M$ úmyslně udělá aktualizaci, která stará XP s úpravou sestřelí, ale může se stát, že aktualizace pro Embedded verzi Windows má natolik odlišnou vlastnost, že systém zhavaruje.

 4. Pavel Jelínek napsal:

  Výše uvedený postup jsem dodržel a aplikoval, ale systém mi hlásí, že soubor není soubor registru. Importovat lze pouze platné soubory registru. Tak co s tím?

  • Albert Ryba napsal:

   Dobrý den, vložte to tedy normálně ručně pomocí regeditu na příslušené místo (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady) – vyzkoušeli jsme to a normálně funguje.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz