USB 3.1 definitivně zatlačuje konkurenční Thunderbolt

Albert Ryba | 14.05.2014 | Hardware | Žádné komentáře

Ačkoliv Intel měl od rozhraní Thunderbolt pro vysokorychlostní přenos dat vysoká očekávání, i přes lepší výkon než je tomu u konkurenčního USB, odchází toto rozhraní pomalu do zapomnění. Výhodou USB je rozšířenost předchozích verzí a přítomnost tohoto rozhraní na prakticky každém přístroji.

Přechod z verze 2.0 na 3.0 tak byl prakticky spontánní, naopak v případě Thunderboltu se jen málo výrobců odvážilo s ním experimentovat. Obě technologie se sice nadále vyvíjí a zlepšují svoje možnosti, výsledek jejich souboje je ale pravděpodobně již rozhodnut předem.

Nové USB 3.1 vs. Thunderbolt v2

USB i Thunderbolt v nedávné době navíc prošly další aktualizací. USB je nyní k dispozici ve verzi 3.1, která je označovaná jako SuperSpeed+ a Thunderbolt byl povýšen na verzi 2. V obou případech se zdvojnásobila předchozí maximální rychlost, u USB 3.1 je to tedy 10 Gb/s a u Thunderboltu 2 pak 20 Gb/s. Náskok Thunderboltu je ale spíše jen teoretický, protože tyto rychlosti v praxi využije již jen málokdo a může jít například jen o přenosy nekomprimovaného 4K videa. Pro drtivou většinu případů se uživatelé obejdou i s nižšími rychlostmi přenosu.

Navíc inženýři stojící za vývojem USB počítají, že by se v budoucnu mohli dostat až na přenosové rychlosti kolem 40 Gb/s. Méně známým faktem je však to, že Thunderbolt je schopen dodávat i více proudu, v případě verze 2 je to 10 wattů, zatímco u USB jde jen o 4,5 wattu. Paradoxně tento benefit není příliš propagován. Dlouhodobě ale i zde USB získá navrch, protože byl dokončen vývoj nového konektoru typu-C, který umožní napájení až 100 watty přes USB. První USB kabely s certifikací 100 wattů by se měly na trhu objevit během příštího roku.

Proč má „horší“ USB jednoznačně navrch?

Pro USB jednoznačně hraje ale fakt, že je zpětně kompatibilní se starším hardwarem. Pro výrobce zařízení pak specifikace USB nabízí větší volnost při zabudování do nových přístrojů, než je tomu u Thunderboltu.

Nové produkty s certifikací USB 3.1 by se měly na trhu objevit již koncem roku 2014, pravděpodobně ve vánočním období. Lze předpokládat, že výrobci na novou verzi přejdou z USB 3.0 rychleji, než tomu bylo z verze 2.0 a podle zástupců USB Implementers Forum to opět posune možnosti dnešních přístrojů o krok dále.

Budoucnost Thunderboltu je nejistá

Z velkých hráčů experimentují s Thunderboltem hlavně Apple a HP, ale berou ho spíše jako doplněk k USB. Víceméně na těchto dvou hlavních výrobcích záleží, jaká bude budoucnost toho ambiciózního, avšak zatím nepříliš úspěšného rozhraní. Výhodou Applu je vlastní ekosystém, v němž může Thunderbolt udržovat naživu, ale je jasné, že to bude dělat jen do doby, kdy to pro něj bude dávat smysl. A dokud se mu to bude vyplácet finančně.

Ačkoliv za Thunderboltem stojí takový gigant jako je Intel, pravděpodobně to nebude stačit k dalšímu rozšíření a pokud se tomuto rozhraní nepovedlo získat více pozornosti dosud, není příliš pravděpodobné, že by se tak stalo v následujících letech. Zvlášť když pro něj USB 3.x představuje až příliš silnou konkurenci. Hlavním rozdílem je totiž cena, neboť implementace USB vychází výrobce výrazně levněji a málokterý uživatel bude ochotný připlatit si za zařízení s dražším, ač papírově lepším Thunderboltem. Podle analytiků tak Thunderbolt bude v lepším případě odsouzen pro využití jen v omezené skupině přístrojů, spíše profesionálnějšího charakteru, v horším případě během několika let vymizí úplně. Což bude poslední kapkou pro uživatele, kteří na Thunderbolt vsadili a z původně zamýšlené „prémiové technologie“ se může snadno stát nepodařený experiment.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz