Vyplatí se firmě leasing pro nákup technologií?

Albert Ryba | 15.05.2014 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Na leasing si Češi nejčastěji pořizují dopravní prostředky. U nákupu informačních technologií jsou ale stále konzervativní. I přesto, že právě při něm je volba leasingu výhodnější než při nákupu vozu. V západní Evropě i v USA je nákup informačních technologií na leasing zcela běžný.

U výpočetní techniky nákup na leasing rozhodně stojí za úvahu. Server nebo jiné zařízení mnohdy zestárne daleko dříve než za čtyři roky, po které jej firma odepisuje. Operativní leasing zbavuje firmu nákladů spojených s kontrolou a podporou zařízení, jeho recyklací či s nutností odstraňovat z pevných disků citlivé údaje.

Jako inspirace při nákupu informačních technologií na leasing může Čechům sloužit zahraniční trh. V zemích Evropské unie se pořizuje přibližně 10% informačních technologií na leasing, ve Spojených státech téměř čtvrtina. Z českých firem dosud volí tento způsob nákupu pouze asi jedno procento. Na leasing spoléhají zejména při nákupu dopravních prostředků a movitých věcí.

České firmy si na rozdíl od těch západních zatím příliš neuvědomují, že při koupi informačních a komunikačních technologií si spolu s majetkem pořizují i závazky. Rozhodně totiž nejde jen o jednorázové pořizovací náklady – zařízení také potřebují pravidelnou kontrolu a podporu, další náklady jsou spojeny se zárukou, vyřazením elektroniky či s nutností odstranit z pevných disků citlivé údaje.

Přitom splátka leasingu má stálou výši a umožňuje přesně plánovat cash flow, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji za určité období. Firma se vyhne i takzvané „odpisové pasti“, kdy si rychlost technologického vývoje vynutí výměnu zařízení dříve než za dobu, po kterou jej firma odepisuje. Je-li výměna účetně nevýhodná, využívají firmy zařízení i v době, kdy už se to obchodně nevyplatí.

Operativní leasing umožňuje zařízení po uplynutí smlouvy odkoupit, vrátit či bezplatně vyměnit za nové a v leasingu pokračovat. Firmy se vyhnou zbytečnému hromadění vyřazené techniky, respektive starostem s jejím vyřazením.

Podle čísel analytické společnosti IDC doroste trh s leasingem ICT v 25 největších hospodářstvích v příštích letech objemu bezmála 125 miliard USD, což je o plnou čtvrtinu více než v roce 2010.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz