Firmy v ČR nejsou připraveny na chystaný kybernetický zákon

Albert Ryba | 19.06.2014 | Analýzy, Bezpečnost | 1 komentář

Od začátku roku 2015 by měl v České republice platit zákon o kybernetické bezpečnosti, který upravuje zabezpečení společností. Většina firem není na nový zákon ještě připravena. Největší nedostatky mají podniky v oblasti ochrany citlivých dat.

Společnosti, kterých se nový zákon o kybernetické bezpečnosti týká, z velké části splňují kritéria týkající se ochrany síťové infrastruktury či kontroly výkonu. Velké nedostatky jsou pak především v oblasti ochrany dat. Velmi nízká je penetrace nástrojů typu DLP (Data Loss Prevention, ochrana před ztrátou dat). Ty přitom nejefektivněji pomáhají naplnit požadavky spojené s bezpečností citlivých informací, která vyplývá z nové vyhlášky.

„Nový zákon o kybernetické bezpečnosti jasně specifikuje povinnosti firem. Ty nekladou na společnosti zbytečné požadavky. Nejedná se o nesmyslnou vyhlášku, má hlavu a patu. Všem společnostem, které to s bezpečností myslí vážně, jej doporučuji jako slušný návod,“ komentuje Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies.

Sílící potřeba počítačové ochrany a především bezpečnosti dat je trendem posledních let. Je nutné si uvědomit, že vedle technické stránky, jako jsou například nejrůznější technologie nebo šifrování, je nutná i integrace lidí do bezpečnostního procesu. Cestou je nastavení IT politik a pravidelné vzdělávání. Bezpečnost není jen o produktech, ale je to ucelený proces.

„Společnosti se musí na nový zákon připravit a vedle nástrojů na ochranu dat mají velké mezery také v oblasti Identity Access Managementu. To jsou v České republice tradičně zanedbávané oblasti, jejichž důležitost stoupá v souladu s tím, jak si firmy cení svých informací,“ doplňuje Pavel Krátký, technologický ředitel společnosti Safetica Technologies.

Při výběru technologií je důležité vnímat bezpečnost jako celek a je vhodnější pořídit komplexní řešení, než jednotlivé technologie. Ve finále tak firma ušetří čas a náklady spojení s jejich propojením a nastavením. Je proto potřeba zvolit kvalitního dodavatele bezpečnostních řešení, ideálně takového, který je schopný pokrýt všechny nezbytné oblasti.

1 komentář u článku “Firmy v ČR nejsou připraveny na chystaný kybernetický zákon”

  1. MS napsal:

    Á, chlapci se Safaticy čuchají kšeft, tak mají chýtrých řečí až na půdu. Skvělé :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = sedmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz