Tablet HP Pro X2 612: Zabiják Surface Pro 3?

Albert Ryba | 05.06.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Zatímco konkurence mezi low-endovými tablety pro koncové uživatele je vysoká a požadavek na nízkou cenu nepřináší výrobcům příliš prostoru pro inovace, v segmentu profesionálních tabletů je tomu naopak.

Svůj díl koláče si zde chce ukousnout i firma HP s chystaným modelem Pro X2 612, který slibuje lepší výbavu než nedávno představený hybrid Surface Pro 3 od Microsoftu a měl by se stát plnohodnotnou náhradou notebooku (jde o tzv. model 2 in 1). HP cílí zejména na manažery, vedoucí firem a na uživatele, kteří nemají problém si za dobře vybavený tablet připlatit. První prototypy jsou k videní na probíhajícím veletrhu Computex.

V něčem lepší, v jiném horší než Surface Pro 3

Tablet s Windows 8.1 je vybaven multidotykovým displejem s úhlopříčkou 12,5“ a může být volitelně umístěn do klávesnicového doku, aby byl využitelný jako běžný notebook. Displej může být ve variantě s rozlišením 1366 x 768 bodů (HD) nebo 1920 x 1080 bodů (Full HD). U Surface pro je to ovšem 2 160 x 1 440 bodů, nicméně je otázkou, zda to není na tak malou úhlopříčku již příliš. V Prodeji by tablet HP Pro X2 612 měl být od září, cena zatím není známá, ale dá se předpokládat, že bude na podobné úrovni jako u modelů Surface.

HP sází hlavně na bohatou hardwarovou výbavu, se kterou chce oslovit náročné uživatele a profesionály. Srdcem tabletu je procesor s architekturou Haswell, dále má tři USB 3.0 porty, snímač otisků prstů, čtečku smartcard a podporuje připojení k LTE sítím. Podle zástupců HP takovou výbavu u žádného konkurenčního tabletu či hybridního počítače nenajdeme. K dispozici je také stylus, přední a zadní kamera nebo např. duální baterie.

Právě pro podniky, které kladou důraz na bezpečnost a na ověření uživatelů, jsou takové funkce jako čtečka smartcard nebo snímač otisků prstů klíčové. Přitom Surface Pro 3 takovou výbavu nenabízí, ač se snaží cílit na podobný segment. HP chce využít právě tohoto nedostatku a Pro X2 612 nemá znamenat kompromis, ale plnohodnotnou náhradu firemního notebooku.

Zákazníky si tablet Pro X2 612 prý najde

V klávesnicovém doku najdeme také ethernetový a VGA port, podobně jako je tomu u většiny běžných notebooků. Odnímatelná klávesnice je na rozdíl od té u Surface Pro 3 silnější a méně flexibilní. Nicméně zástupci HP tvrdí, že to byl účel a že klávesnice určená pro intenzivní psaní musí být robustnější a pevnější. Ve výsledku je tablet HP Pro X2 612 se svými 910 gramy také o něco těžší než Surface Pro 3, které váží 800 gramů. Není to dáno jen o několik desetin palce větší úhlopříčkou, ale i silnějším tělem přístroje. Přesto je podle zdrojů z HP stále tloušťka přijatelná a bohatší výbava je vždy na úkor váhy a rozměrů.

Výrobce je ovšem přesvědčen, že svoje zákazníky zejména ve firemním prostředí si tento model najde a analytici vidí jeho šanci zejména v tom, že zde není příliš silná konkurence.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz