Intel přepracoval architekturu procesorů Xeon Phi

Albert Ryba | 24.06.2014 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Společnost Intel zveřejnila několik detailů týkajících se procesorů Intel Xeon Phi nové generace, které prozatím nesou kódové označení Knights Landing. Od těchto procesorů se očekává, že rozšíří přínos investic do modernizace jádra pro produkty stávající generace. Jde zejména o novou vysokorychlostní fabric technologii, integrovanou přímo do produktu, dále větší pásmovou šířku a větší integrovanou paměť, jejichž kombinace slibuje přispět k rychlosti vědeckých objevů. Aktuálně jsou paměť a fabric dostupné pro servery pouze jako samostatné prvky, což omezuje výkon a hustotu superpočítačů.

Nová propojovací technologie Intel Omni Scale Fabric byla navržena za tím účelem, aby řešila požadavky nejnovějších vysoce výkonných počítačů (HPC). Intel Omni Scale Fabric bude integrována do nové generace procesorů Intel Xeon Phi i do budoucích procesorů Intel Xeon pro širší použití. Tato integrace – v kombinaci s architekturou optimalizovanou právě pro superpočítače — má přinést vyšší výkon, lepší škálovatelnost, vyšší spolehlivost, úsporu energie i vyhovět zvýšeným požadavkům na hustotu v budoucích systémech typu HPC. Jejím cílem je dosáhnout vyváženosti ceny a výkonu u těch nejlevnějších systémů právě instalací v extrémním měřítku.

Knights Landing bude dostupný buď jako samostatný procesor upevněný přímo do socketu základní desky, anebo v rámci karty na bázi PCIe. Socketová verze odstraňuje problémy s programováním nebo se špatnou propustností dat přes PCIe, což je problém, jenž se často vyskytuje u GPC a akcelerátorů. Platforma Knights Landing bude při uvedení vybavena až 16GB integrované paměti. V kombinaci s integrovanou Intel Omni Scale Fabric umožní nové paměťové řešení instalovat Knights Landing jako samostatný výpočetní stavební blok, což povede ke snížení počtu komponent a následné úspoře prostoru a energie.

Knights Landing bude pohánět více než 60 jader postavených na architektuře Silvermont a optimalizovaných pro HPC, takže se očekává, že Knights Landing nabídne přes 3 TFLOPS dvojnásobně přesného výkonu a trojnásobný výkon jednoho vlákna oproti stávající generaci. Jakožto samostatný serverový procesor bude Knights Landing podporovat systémovou paměť DDR srovnatelnou kapacitně i propustností s platformami postavenými na platformách Intel Xeon, což umožní vytvářet aplikace s podstatně větší paměťovou stopou. Knights Landing bude binárně kompatibilní s procesory Intel Xeon, takže výrobci softwaru budou moci recyklovat velkou část svého stávajícího kódu.

Procesory Knights Landing by se v prvních systémech typu HPC měly objevit v druhé polovině roku 2015.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz