Jaká je životnost dnešních SSD disků v praxi?

Albert Ryba | 23.06.2014 | Hardware | 2 komentáře

Redaktoři webu The Tech Report provedli test životnosti šesti SSD od výrobců Corsair, Intel, Samsung a Kingston. Jednalo se o modely pro běžné použití v PC a noteboocích. V rámci testu na ně zapisovali data tak dlouho, dokud nedošlo k jejich selhání a nebo dosažení hranice 1 PT (petabajt).

Ačkoliv ani u jednoho z testovaných disků výrobce negarantoval životnost vyšší než 200 TB zapsaných dat, výsledek se od této hodnoty ve všech případech výrazně lišil a test jasně ukázal, jaké jsou reálné limity a možnosti dnešních solid state disků.

SSD v testu

Do testu byly zařazeny modely s kapacitou kolem 250 GB, konkrétně šlo o dva modely Kingston HyperX 3K 240GB a po jednom Intel 335 Series 240GB, Samsung 840 Series 250 GB, Samsung 840 Pro 256 GB a Corsair Neutron GTX 240GB.

Všechny testované disky byly v praxi schopny přesáhnout metu 700 TB zapsaných dat, ale tři z nich zkolabovaly ještě před dosažením cílové hodnoty 1 PT. Konkrétně první Kingston HyperX 3K 240GB odešel při zapsaných 728 TB, Intel 335 Series 240GB při 750 TB a Samsung 840 Pro 256GB pak na úrovni 900 TB.

Naopak hranici 1 PT překonaly disky Corsair Neutron GTX 240GB, Samsung 840 Pro 256 GB a také druhý Kingston HyperX 3K. Což mimochodem potvrzuje fakt, že může hodně záležet na konkrétním kusu a nikoliv na modelové řadě.

Dnešní SSD vydrží hodně

Jak je vidět, hodnota zapsaných 700-900 TB dat je pro SSD již kritická a je potřeba v takovém případě zvažovat výměnu, ještě než k selhání dojde. Je tedy nezbytné si konec životnosti hlídat a mít alespoň rámcovou představu, kolik dat je na disk denně ukládáno. Je totiž jasné, že v případě krátkých textových souborů a tabulek bude životnost mnohem delší než v případě, že na něm bude stříháno pravidelně video ve full HD rozlišení. Případně se lze řídit údaji ve SMART tabulce, kde je položka o počtu vyčerpaných buněk určených pro přemapování těch, které již selžou. V každém případě jsou ale dosažené hodnoty více než excelentní a jsou příjemným překvapením.

V případě, že SSD zkolabuje, může pak výsledek vypadat různě. Například disk od Intelu začal po rebootu ukazovat kapacitu 0 GB a nebylo jej již možné použít. Disk od Samsungu pak byl i nadále použitelný alespoň pro čtení dat, ale na určitých místech ukazoval neopravitelné chyby.

Jak je z naměřených hodnot patrno, většina běžných uživatelů – jak těch domácích, tak i těch firemních – se k rizikovým metám obvykle ani nedostane. Pokud by takový uživatel každý den ukládal na SSD v průměru 100 GB dat, což jistě není běžné, trvalo by u i tak 13 let, než by dosáhl hranice 500 TB. Která se ovšem stále ještě ukazuje jako bezpečná. Z toho lze vyvodit závěr, že pro běžné použití mají SSD životnost prakticky neomezenou a není se čeho obávat. A zastarají v praxi pravděpodobně mnohem dříve, než by byla jejich životnost vyčerpána.

U SSD pro podnikové použití, které obvykle používají technologii jedné buňky (SLC) je pak životnost ještě řádově vyšší. Ani zde tedy není potřeba obávat příliš krátké životnosti, jen je vhodné ji i v tomto případě průběžně sledovat a mít přehled o tom, kolik má jaký disk naběháno.

2 komentáře u článku “Jaká je životnost dnešních SSD disků v praxi?”

  1. Roman Solár napsal:

    V článku máte chyby! Testované SSD boli tieto: Corsair Neutron GTX 240GB, Intel 335 Series 240GB, Samsung 840 Series 250GB, Samsung 840 Pro 256GB, plus dva Kingston HyperX 3K 240GB.

    • Albert Ryba napsal:

      Dobrý den, děkujeme za upozornění, ale určitě muselo tedy dodatečně dojít k nějaké změně ve zdroji, který jsme překládali. Protože původně tam určitě byly uvedeny Samsungy 840 a 850. Už je to tedy opravené.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz