Jaká zlepšení přinese 64bitový Android L

Albert Ryba | 30.06.2014 | Aktuality, Mobilita, Software | Žádné komentáře

První přístroje s chystaným 64bitovým operačním systémem Android L by měly být na trhu k dispozici údajně do konce roku. Vývojářské preview tohoto OS je pak již ke stažení a jeho dokončení by mělo trvat již jen několik měsíců. Otázkou je, jaký posun tento OS může přinést.

Analytici hovoří o tom, že na základě předchozích zkušeností by očekávali první modely s Androidem L zhruba v říjnu, protože výrobci budou chtít stihnout předvánoční sezónu. James Bruce, obchodní stratég ve společnosti ARM, počítá s tím, že jako první by měly přijít tablety a až po nich 64bitové smartphony.

Google se s vývojem 64bitového Androidu dostal pod tlak v minulém roce po uvedení iPhonu 5S a ačkoliv je v případě smartphonů 64bitová architektura zatím spíše zbytečným luxusem než nutností a v praxi zatím příliš mnoho výhod nepřináší, výrobci si od ní slibují zvýšení nákupního zájmu a oživení poptávky, kdy stávající uživatelé budou chtít měnit svoje 32bitové přístroje za nové 64bitové. O tom, jaké zlepšení přinesou, většina příliš přemýšlet nebude. Aby Google obdařil Android L dojmem vylepšení, počítá i s designovými změnami v rozhraní a v aplikacích, otázkou však je, jestli tím spíš nepřinese do ekosystému Androidu další komplikace.

Android L bude podporovat 64bitové procesory ARM, Intel a MIPS. Ty už se přitom v některých nových modelech přístrojů používají, ale stávající verze Androidu je neumí plně využít. Ostatně i výrobci čipů chystají v nejbližších měsících výrazně posílit svoje portfolio 64bitových procesorů, takže ke konci roku by měl být na trhu již větší výběr.

Mezi sliby, co 64bitové architektury přinese, patří například možnost rychlejšího dekódování videa ve vysokém rozlišení, lepší práce s algoritmy pro rozpoznávání obličejů a řeči a Intel slibuje dokonce i rychlejší grafiku. Obecně platí zejména to, že nové čipy budou schopny podporovat více než 4 GB operační paměti, což by mělo umožnit provoz náročnějších aplikací pod Androidem L. Nicméně v současnosti pracuje drtivá většina přístrojů s Androidem zatím jen s 1 GB paměti a existující aplikace bude potřeba i výrazně přepracovat, aby byly schopny využít výhod 64bitové architektury. V opačném případě lze očekávat spíše možné problémy s kompatibilitou a analytici hovoří o tom, že plné využití 64bitového OS u smartphonů a tabletů přijde nejdříve za 2-3 roky.

Nicméně trh je v tomto nekompromisní a pokud jeden z hráčů (v tomto případě Apple) přijde s nějakou novinkou, musí jej i jeho konkurenti logicky následovat. Zda se v dohledné době dočkáme i 64bitových Windows Phone není zatím jasné, Microsoft ohledně toho striktně mlčí – spekuluje se ovšem, že by podporu 64bitové architektury měly přinést Windows Phone 9, jež by mohly být uvedeny kolem poloviny roku 2015.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz