Na kolik vyjde firmu soukromé surfování zaměstnanců v pracovní době?

Albert Ryba | 25.06.2014 | Aktuality, Analýzy, Internet a služby | Žádné komentáře

Čeští zaměstnanci podle aktuálních statistik zintenzivňují pracovní počítače k zábavě a soukromým aktivitám – v meziročním srovnání je to o 2 % více. Kolik to dělá ve finančním vyčíslení?

„Vzestup o jednu minutu na 50 minut denně znamená první přerušení poklesu, který začal v roce 2008 s nástupem ekonomické krize. Firmy se tehdy začaly více zajímat o pracovní návyky zaměstnanců a začaly nasazovat monitorovací nástroje. V současnosti se soukromé aktivity přesunuly z počítačů na mobilní zařízení,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. Společnost truconneXion zveřejňuje míru zneužívání pracovního času již pátý rok po sobě na základě analýzy dvou set společností působících v ČR. Měření se zaměřuje na administrativní profese, tedy tam, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem.

Kde více, než ve firmách by mělo platit, že čas jsou peníze. Převedeno do průměrné hrubé měsíční mzdy jednoho zaměstnance v roce 2013, zaměstnavatel za vyřizování jeho soukromých záležitostí z firemního počítače denně tratil 124,7 Kč: „Za měsíc to v průměru představuje 2 618 Kč a za celý loňský rok 31 424 Kč. Tyto částky vynaložily firmy na mzdových prostředcích, aniž by byly podloženy reálnou prací. Ročně je tato částka tedy o více než 6 000 Kč vyšší, než byl v loňském roce průměrný měsíční plat v České republice,“ shrnuje závěry analýzy Martin Hnízdil. Obdobná situace platí jak v podnikatelském, tak nepodnikatelském sektoru, kde je vliv průměrného příjmu nižšího o 3,2 % kompenzován větší mírou zneužívání.

Zaměstnavatelé považují dohled nad aktivitami zaměstnanců na firemních počítačích za rozumný a motivační. „Pro pracovní výkon většiny zaměstnanců je totiž důležité vědět, že jejich pracovní čas je pod kontrolou a že si nemohou dělat, co je napadne. Pravidelný monitoring pracovní výkon zvýší v průměru o 28 procent. Zamezuje excesům typu hodinového surfování či hraní her,“ dodává Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. „Naprostá většina zaměstnavatelů se shodne, že 20 minut denně je pro uvolnění a nabrání sil tolerováno. U kreativních profesí to může být i výrazně víc. Každý potřebuje nějaký čas pro sebe, například kvůli kontrole soukromého mailu, vyřízení soukromých záležitostí či odreagování se na zpravodajském portálu,“ dodává psycholog Michal Walter.

Z analýzy dále vyplývá, že míru zneužití pracovního času v blízké budoucnosti nečekají skokové změny, spíše bude stagnovat. „Největším rizikem budou pro firmy chytré telefony a tablety, které často nahrazují počítače a nejsou zpravidla monitorovány,“ uvádí Martin Hnízdil.

S mobilními zařízeními lze totiž snadno komunikovat na sociálních sítích, sledovat soukromé e-maily, využívat online komunikátory typu Skype, prohlížet zpravodajské servery a multimédia, nakupovat online a hrát hry, což je šest nejčastějších aktivit mrhání pracovního času zaměstnanců na internetu. „Monitoring mobilních zařízení proto ve firmách nasazuje stále vší počet firem, meziročně jsme zaznamenali přibližně 15procentní nárůst,“ uzavírá Martin Hnizdil.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz