Red Hat Enterprise Linux 7 je nabitý novými funkcemi

Albert Ryba | 11.06.2014 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Společnost Red Hat po více než půl roce beta testování uvolnila finální verzi svého podnikového operačního systému Red Hat Enterprise Linux 7 (RHEL 7). Podle komentátorů a analytiků se jedná o další výrazný posun vpřed, který má pomoci rozšíření Linuxu v podnikovém prostředí.

RHEL 7 je koncipovaný jako systém pro hybridní prostředí, kdy jsou kombinovány fyzické servery s cloudem a zátěž je rozkládána mezi ně. RHEL 7 pracuje na čtyřech platformách: Na klasických fyzických serverech, virtuálních strojích (VM), na OpenStacku založené infrastruktuře jako službě (IaaS) a na platformě jako službě (PaaS). Toto spojení vytváří robustní, výkonné a komplexní prostředí v rámci datových center a cloudu.

Hlavní novinky v RHEL 7

Kromě tradičního virtualizačního nástroje KVM je nově využita i kontejnerová technologie, která má umožnit lepší práci s běžícími aplikacemi. Red Hat kvůli tomu uzavřel úzké partnerství se společností Docker, který právě uvolnila řešení Docker 1.0. To umožňuje běžet aplikacím nezávisle na operačním systému i na sobě navzájem. Uživatelé pak snadno mohou podle potřeby přemisťovat svoje „dockerizované“ aplikace mezi kontejnery mezi fyzickými servery, virtuálními servery a cloudem.

Kromě nasazení v rámci datových center je RHEL 7 k dispozici i pro desktopy a pracovní stanice. Funkce z něj by se měly výhledově objevit i v CentOS, který je klonem RHELu a který Red Hat nedávno převzal pod svoje křídla.

Mezi další novinky v Red Hat Enterprise Linuxu 7 patří zvýšení stability a výkonu. Podle výrobce údajně došlo ve srovnání s RHELem 6 ke zvýšení výkonu o 11 až 25 procent podle typu zátěže. RHEL 7 také nově využívá linuxový hernel 3.10, zatímco u RHEL 6.5 to byla již poměrně stará verze kernelu 2.6. Mezi další novinky patří defaultní souborový systém XFS, který umožňuje škálování až do 500 terabajtů. Dále přibyla podpora Active Directory od Microsoftu, došlo k adopci správce služeb a systému systemd, dále pak standardu pro vzdálené API OpenLMI a v neposlední řadě o zahrnutí frameworků a služeb pro zaznamenávání a monitorování výkonnosti systému Performance Co-Pilot.

RHEL 7 jde správným směrem

Ačkoliv vývoj RHELu 7 trval dlouho, novinka rozhodně stojí za to a první reakce jsou na ní velmi pozitivní. Například Al Gillen, viceprezident analytické agentury IDC, říká, že společnost Red Hat systematicky zvyšuje možnosti a hodnotu svého linuxového řešení a sedmá verze není výjimkou. Za poslední dva roky zde podle něj došlo k výraznému zlepšení možností práce s balíčky, virtualizace a cloudem, které tento systém posouvají výrazně kupředu. Navíc přidání podpory Active Directory je podle Gillena pragmatickým krokem, protože Active Directory je v podnikovém prostředí velmi rozšířený pro ukládání identit.

O tom, že RHEL patří ve světě dnešního byznysu mezi špičku, svědčí i to, že jej používá celých 90 % firem ze žebříčku Fortune 500.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz