Spammeři začínají zkoušet nové triky

Albert Ryba | 05.06.2014 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

V dubnu vzrostl podíl spamu na celkovém e-mailovém provozu podle statistik Kaspersky Lab v porovnání s březnem o 7,6 procentního bodu na 71,1 %. Škodlivé přílohy byly maskovány většinou jako velikonoční přání nebo jako faxové zásilky ze služby eFax. A šíří se nový druh spamu zaměřeného na akcie.

Velikonoční škodlivé programy toho moc neuměly – až na jeden nebezpečný fakt – stahovaly do počítače mnohem nebezpečnějšího trojského koně Zbot, který útočí na servery a krade osobní data. Faxové „fejky“ se zase tvářily jako zásilky z populární online služby eFax, která nabízí možnost zasílání a přijímání faxů ve formě e-mailové přílohy. Zazipovaný soubor přitom obsahoval trojského koně Trojan-Downloader.Win32.Cabby.a, malý program stahující nebezpečného trojského koně opět z rodiny ZeuS/Zbot.

Phishing v dubnu imitoval hlavně e-mailové a vyhledávácí služby (31,9 %), sociální sítě (23,8 %) a finanční a platební organizace (13 %).

V dubnu se objevil i nový druh spamu. Spammeři rozesílají reklamní nabídky na nákup akcií určité firmy za velice nízkou cenu, která má údajně brzy rychle vzrůst. Výsledkem bylo, že zájem o akcie dané firmy vzrostl a jejich cena uměle stoupla. Spammeři nakoupené akcie v té chvíli rychle prodali, cena akcií zase prudce klesla, a ostatním investorům zůstaly v rukou bezcenné akcie. Metodou těchto podvodníků je vybrat si málo známou společnost obchodovanou na méně známé burze. V dubnu to byla například americká firma Rich Pharmaceuticals.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz