Spočítejte si náklady na cloud, zda ušetříte či nikoliv

Albert Ryba | 10.06.2014 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Řada firem řeší otázku, zda a v jakém rozsahu využívat služby v cloudu a kolik tím mohou ušetřit. Hlavním problémem je obvykle nemožnost přesně vyčíslit veškeré náklady. Přitom jsou pro rozhodování firem klíčové a odpověď nemusí být vždy zcela přímočará.

Záleží totiž na více faktorech, jako jsou vzorce vytížení firemních aplikací, současné výdaje na IT zaměstnance, stupeň konsolidace a virtualizace firemní infrastruktury, náklady na úložné systémy a síťový hardware, licence a administrativu a také náklady na zázemí (prostor, energie, chlazení atd.). Obvykle platí, že firmy, které mají vysoce vyspělé IT prostředí, dosahují ve výsledku podobných nákladů jako u cloudových služeb. Naopak pro organizace se zcela neoptimalizovanou IT infrastrukturou, která je navíc již několik let stará, mohou být úspory extrémně vysoké.

Problém s porovnáním ceny on-premise infrastruktury a cloudu ovšem leží právě ve zjištění přesných nákladů a často se pracuje jen s odhady a s předpoklady. Problém je, že i někteří poskytovatelé cloudových služeb některé náklady ve svých kalkulačkách nezahrnují a výsledná suma je pak zkreslená.

Spočítejte si rozdíl s novou kalkulačkou Amazonu

Společnost Amazon, která patří mezi hlavní hráče v oblasti cloudových služeb, nedávno aktualizovala svoji kalkulačku celkových nákladů na vlastnictví (TCO) pro cloudovou službu Amazon Web Services. Ta má za cíl umožnit firmám jednoduché, nezkreslené a realistické srovnání  bez nutnosti sbírat pracně data a vytvářet vlastní modely a tabulky pro srovnání. Zatímco předchozí verze Amazon Web Services kalkulačky jen srovnávala ceny AWS instancí oproti počtu fyzických serverů, nyní je zohledněn například i fakt jaké konsolidace hardwaru dosáhla firma pomocí virtualizace a více bere v úvahu konkrétní situaci v rámci organizace.

Po zadání základních údajů jsou zobrazeny nejen číselné výsledky a údaj o možné úspoře nákladů v horizontu 3 let, ale lze také nahlédnout do toho, jak byl výpočet prováděn, jaká metodologie byla použita a s jakým hardwarem se pracuje. Samozřejmě pro udržení jednoduchosti se i zde využívají určité odhady, ale rámcovou představu dostanete velmi rychle a hned víte, zda pro vás má smysl o cloudových službách vůbec uvažovat či nikoliv.

Případně můžete porovnat i výsledky kalkulaček různých poskytovatelů, o kterých uvažujete (pokud takové nástroje nabízí), abyste si udělali komplexní přehled.

Ukázka porovnání nákladů na neoptimalizovanou on-premise IT infrastrukturu a na cloud od Amazonu.

Ukázka porovnání nákladů na neoptimalizovanou on-premise IT infrastrukturu a na cloud od Amazonu.

Nejde jen o náklady samotné

Samozřejmě že srovnání nákladů je jen prvním krokem na cestě ke cloudu. Důležité je i to, aby firma správně identifikovala, které aplikace jsou vhodné pro provoz ve vlastní infrastruktuře a které přesunout do cloudu.

Právě výsledky analýzy zaměřené na to, jaké aplikace provozovat v rámci cloudu, jsou klíčovým pilířem, na němž stojí celková efektivita cloudových služeb a je potřeba tuto fázi nepodcenit. Pokud na ni nemáte v rámci vaší organizace dostatečně kvalifikované odborníky (což je typický problém menších a řady středních společností), stojí za to svěřit její provedení specializované firmě než udělat chybu, která pak ve výsledku může většinu výhod cloudu zase smazat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz