Výhody technologie VDI pro firemní mobilní zařízení

Viktor Urban | 16.06.2014 | Mobilita, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Potřeba zajistit firemní data v mobilních zařízeních se s jejich narůstajícím počtem stále zvyšuje. Nejde jen o on-line, ale i o fyzickou bezpečnost. Pro mnohé zaměstnanců může ztráta firemních dat nebo jejich zneužití třetí osobou způsobit velké problémy, které mohou jejich produktivitu snížit na delší období. Navíc bezpečnost je jen jedním přínosů a jak si ukážeme dále, dalších benefitů je celá řada.

Jak však dosáhnout efektivního řešení bez nutnosti změny nebo výměny hardwaru a zbytečných investic? Jedním z jednoduchých a užitečných řešení je technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure), díky které zabezpečíte svá firemní data nejen proti ztrátě nebo krádeži, ale docílíte i přístup k pracovní ploše z většiny běžně používaných zařízení – ať už přes internetový prohlížeč nebo aplikaci určenou pro tento účel.

Řešení VDI poskytne uživateli virtuální PC běžící přímo z datového centra, které se chová přesně tak jako běžný desktopový počítač. Profil uživatele a jeho dokumenty jsou uloženy a spravovány centrálně, takže je není třeba s sebou „nosit“ či vícekrát zbytečně odesílat. Po autorizaci se uživatel přihlašuje přímo na svou pracovní plochu, na které má uložené dokumenty a aplikace. K této virtuální ploše však má přístup z více zařízení a více způsoby. Přistupovat může přes internetový prohlížeč nebo pomocí speciální aplikace (softwarový tenký klient) v některém z podporovaných zařízení, resp. operačních systémů.

Výhody řešení VDI

Ochrana uživatelských dat má při implementaci takového řešení několik stupňů. Uživatelská data vůbec neopouštějí brány profesionálně zabezpečených datových center a vzdálený přístup k nim se realizuje prostřednictvím šifrovaného spojení, které zajišťuje nedotknutelnost přenášených informací. Díky takovému přístupu nepředstavuje ztráta, resp. krádež zařízení (notebook, tablet, mobilní telefon atd.) žádné reálné riziko pro data uživatele. Když uživatel přijde o zařízení, jeho data jsou stále bezpečně uložena v datovém centru bez jakékoliv možnosti jejich ztráty nebo zneužití.

Další výhodou tohoto modelu provozu aplikací je integrované zálohování. Ze zkušenosti víme, že zálohování PC, tabletů a smartphonů je v tuzemských firmách často podceňovanou záležitostí. Při komplexně navržené architektuře virtuálních desktopů máte jistotu, že o data nepřijdete ani v těch případech, kdy ve světě konvenčních IT řešení nastupuje scénář disaster recovery (kompletní obnova uživatelských dat, resp. aplikací).

Důležitý aspekt centralizovaných řešení VDI je zajištění vysoké dostupnosti provozovaných systémů a aplikací. Systémy jsou navrhovány tak, aby se dokázaly vyrovnat s výpadky hardwarových komponent na straně serverové infrastruktury, aby uživatelé takovými havarijními stavy nebyli nijak dotčeni a mohli se nerušeně věnovat své práci.

V případě poruchy samotného přístroje je řešení stejně jednoduché – postačí vyměnit koncové zařízení a uživatel může okamžitě pokračovat v práci, jeho data jsou ihned k dispozici.

Užitečnou vlastností technologie VDI, která vychází z podstaty centralizovaného řešení, je flexibilita zvyšování výkonu potřebného pro provoz aplikací. Jelikož výkon je zajišťován komplexní IT infrastrukturou, optimalizovanou pro tento účel, zvýšení výkonu lze dosáhnout výhradně na straně serverové infrastruktury bez potřeby nákupu a výměny koncových zařízení.

V případě hostovaného řešení lze dokonce nezbytné prostředky získat okamžitě na požádání jednoduchou změnou parametrů pronajaté virtuální infrastruktury prostřednictvím webového prohlížeče. Samozřejmá je možnost takové zvýšené zdroje „vrátit“ v případě, že již nejsou potřebné, díky čemuž lze dále optimalizovat provozní náklady na podnikové IT.

Správa infrastruktury virtuálních desktopů

Samostatnou kapitolou řešení založeného na technologii VDI je management. Díky centralizaci celého prostředí je správa takového řešení včetně aktualizací, antivirové ochrany a řešení provozních problémů nesrovnatelně jednodušší záležitost než management tradičních podnikových systémů. Administrátoři nemusí samostatně spravovat velký počet koncových zařízení – místo toho jednoduchým způsobem z jednoho centralizovaného prostředí řídí provoz celého řešení VDI.

Díky uvedeným vlastnostem se řešení založená na technologii VDI stávají podstatně bezproblémovějšími a snadněji spravovatelnějšími než tradiční technologie, dosud běžně používané v podnikové sféře. Vyšší úroveň bezpečnosti přináší nezanedbatelné ekonomické benefity ve formě snížení provozních nákladů, v případě pronájmu celé infrastruktury VDI lze částečně nebo dokonce zcela eliminovat i kapitálové výdaje.

Celou odpovědnost spojenou s pořízením a provozem IT infrastruktury na sebe přebírá poskytovatel řešení, který díky svým zkušenostem a technologickým možnostem dokáže významně optimalizovat technologické parametry celého řešení a zásadním způsobem ovlivnit cenu takové služby ve prospěch zákazníka.

Autor pracuje jako obchodní ředitel společnosti zeom.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz