CoreOS: Linux navržený pro masové nasazení a správu

Albert Ryba | 02.07.2014 | Software | Žádné komentáře

Různé linuxové distribuce jsou již delší dobu v centru zájmu provozovatelů datových center a poskytovatelů cloudových služeb. Nicméně CoreOS je již od základu navržen přímo pro takovéto využití a přináší několik novinek, které jej od existujících řešení výrazně odlišují.

Narozdíl od Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linuxu či SUSE Linux Enterprise Serveru je CoreOS přímo určený pro nasazení na stovky či tisíce serverů současně a k co nejjednodušší správě takto rozsáhlého prostředí.

Čím je CoreOS odlišný a specifický?

Vývoj tohoto systému trval dva roky a paradoxem je, že nevychází ze žádné tradiční linuxové distribuce, ale je založen na Chrome OS od Googlu. Důvod je jasný, CoreOS je designován jako odlehčený systém a má spotřebovat na nabootování jen 114 MB paměti, což je o zhruba 40 % méně než je průměr u linuxových serverů.

Odlehčené provedení je kombinováno s nástroji pro nasazení na mnoha strojích současně a vše je připraveno tak, aby operační systém šlo co nejsnáze zprovoznit jak na fyzické, tak i na virtualizované infrastruktuře bez ohledu na její rozsah. Pro sdílení systémových zdrojů aplikacemi se využívají kontejnery Dockeru, který umožňuje mnohem efektivnější sdílení zdrojů, než je tomu u klasických hypervizorů. Kontejnery s aplikacemi mají být schopny bootovat v řádu milisekund, což má umožnit vytvoření velmi flexibilního a vysoce responzivního prostředí.

Také s ohledem na nasazení na mnoha strojích funguje proces aktualizace aplikací a operačního systému. Nese název FastPath a každý systém je aktualizovaný jako celek místo tradičního přístupu balíčku po balíčku. Z tohoto důvodu není v CoreOS obsažen žádný tradiční nástroj pro aktualizaci balíčků jako apt nebo yum. Místo toho je zde program CoreUpdate, který z jednoho místa umožní aktualizovat jak jednotlivé servery, tak i clustery a celá datacentra současně.

CoreOS je také vhodný pro využití v clusterech a klade důraz na jednoduchost agregování systémových zdrojů do jednoho poolu. Služby jsou pak provozovány na celém clusteru jako na celku a jsou rozdělovány automaticky mezi jednotlivé stroje.

Přinese CoreOS revoluci do datových center?

Podle organizace KPCB, která CoreOS zaštiťuje, je tento operační systém přelomovým a řeší tradiční problémy rozsáhlé IT infrastruktury, kdy umožňuje stále stejnou správu a aktualizace bez ohledu na to, kolik strojů je v infrastruktuře obsaženo.

CoreOS je dostupný ve formě Linux-as-a-Service a také je možné stáhnout jeho kódy, které jsou šířeny pod licencemi GPLv2 a Apache 2.0 a použít je na vlastním hardwaru. Samozřejmě jde o první finální verzi, která bude ještě v řadě ohledů syrová a bude možná dozrávat několik dalších let. Vše bude záležet na zájmu firem a také na finanční podpoře, které se jejímu vývoji dostane.

Podle analytiků se tak výrobci tradičních distribucí zatím konkurence nemusí obávat a teprve následující roky ukáží, jestli si CoreOS dokázal probojovat svoji cestu k zákazníkům a nebo zda se stane inspirací pro další projekty.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz