CrossOver 13.2: Snadný provoz aplikací pro Windows pod Linuxem

Albert Ryba | 14.07.2014 | Software | Žádné komentáře

Poslední verze řešení CrossOver od společnosti CodeWeavers přináší řadu vylepšení, díky nimž je instalace aplikací pro Windows pod Linuxem opravdu velmi snadná.

I skutečně skalní uživatelé Linuxu občas narazí na situaci, kdy skutečně potřebují spustit nějakou aplikaci pro Windows. Řešení se nabízí více, ale za zkoušku určitě stojí CrossOver 13.2, s nímž je instalace a provoz aplikací pro Windows pod Linuxem hračka.

CrossOver versus Wine

Řešení CrossOver je určeno pro spouštění aplikací pro Windows pod Linuxem i na počítačích Mac. Pravdou je, že pod ním nespustíte úplně všechny windowsové aplikace, ale většinu těch důležitých již ano. Program je založen na open source projektu Wine, což je implementace API Windows pro operační systémy Linux a Unix. Pro každou aplikaci vytvoří CrossOver, respektive Wine, malý virtuální kontejner, v němž pak aplikace pro Windows běží odděleně od zbytku systému.

Proč použít raději CrossOver a ne přímo Wine? CrossOver má výrazně snazší použití, automatizuje instalaci aplikací pro Windows do maximální možné míry a navíc disponuje i kvalitní technickou podporou. Naopak Wine lze doporučit uživatelům, kteří opravdu vědí, co dělají a čeho chtějí dosáhnout. Na druhou stranu Wine je k dispozici zdarma, CrossOver je placený software.

Jednoduchost na prvním místě

Společnost CodeWeavers k aktuální verzi CrossOveru 13.2 říká: „Ve verzi 13.2.0 jsme zásadním způsobem změnili svoji filozofii ohledně instalace aplikací. Původně jsme se snažili CrossOver optimalizovat tak, aby měl co nejmenší nároky na systémové zdroje a aby pracoval jen s nezbytně nutnými balíčky, které potřeboval ke svému běhu. Nicméně v praxi to znamenalo, že uživatelé museli pak ručně doinstalovávat další balíčky k tomu, aby mohli určitou aplikaci pro Windows pod Linuxem spustit. Naopak verze 13.2 je založena na nejčastěji využívaných balíčcích, které aplikace pro Windows potřebují a uživatelé se již nemusí o nic dalšího starat.“

Slova tvůrců nejsou jen vychloubáním, ale i v praxi jsme ověřili, že instalace aplikací probíhá opravdu rychle a snadno. Zvládne ji opravdu každý. K vylepšením došlo také v oblasti stability, byl zlepšený výkon grafiky a také byl odstraněn například problém s Adobe Acrobatem u uživatelských jmen, která využívala znaky, jež nejsou součástí standardní latinky.

Jak již bylo řečeno v úvodu, samozřejmě existuje jen určité množství aplikací, které jde přes CrossOver spustit a seznam těch ověřených, které fungují bez problémů, najdete zde – http://www.codeweavers.com/compatibility/.

Co se týká provozu CrossOveru pod Mac OS, zde ho lze využít jako vhodnou alternativu k Parallels Desktop nebo k VirtualBoxu od Oracle, které umožní vytvořit celý virtuální stroj s Windows. Nevýhodou ovšem je, že v takovém případě potřebujete mít licenci na Windows, s CrossOverem to není potřeba.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz