DDoS útoky se stávají nástrojem konkurenčního boje

Albert Ryba | 01.07.2014 | Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Téměř polovina (41 %) firem v průzkumu BT (Britského telekomu) přiznala, že se během uplynulého roku stala terčem DDoS útoku. Přitom více než tři čtvrtiny (78 %) bylo tímto způsobem napadeno dvakrát a více. Průměrná doba zotavení ze silného útoku je přitom až 12 hodin.

Cílem DDoS útoku je zahltit firemní systémy, typicky webové servery, tím že je na ně posíláno velké množství požadavků, přesahující mnohonásobně hranice běžného provozu. Výsledkem je obvykle kompletní nedostupnost služeb.

K útokům se obvykle využívá síť více počítačů infikovaných malwarem (botnet) a jejich majitelé obvykle ani nevědí, že se stali prostředkem k napadání nejrůznějších organizací. Nejčastějšími cíly DDoS útoků jsou přitom banky, prodejci zboží (e-shopy) a také organizace provozující tzv. Online gambling. Díky výpadku pak nemohou reagovat na požadavky zákazníků a přichází tím nejen o zisk, ale případně i o svoji pověst.

Typicky se DDoS útok stává nástrojem pro konkurenční boj v nejrůznějších sezónách, protože je jasné, že pokud nebude fungovat e-shop konkurenční firmy, je pravděpodobné, že zákazníci nakoupí ve spěchu u mě. Navíc DDoS útoku končí v drtivé většině bez jakýchkoliv postihů a policie je řeší jen extrémně výjimečně. Situace je přitom podobná na celém světě. Za kriminální čín je útok brán obvykle až v situaci, kdy jsou odcizena nějaká data uživatelů.

DDoS útoky firmy děsí

Průzkum BT, který sledoval situaci v 11 zemích, poukazuje na to, že firmy mají z DDoS útoků strach a uvědomují si jejich nebezpečí. Celkem svoje obavy v této oblasti vyjádřilo 58 % dotázaných organizací. Přitom plány na řešení takového výpadku má jen méně než polovina dotázaných společností.

Obvyklá doba zotavení po DDoS útoku se přitom pohybuje podle jeho rozsahu mezi 6 až 12 hodinami. Během ní firmy registrují zvýšené stížnosti a nespokojenost ze strany zákazníků. Přitom jen desetina zástupců dotázaných firem je přesvědčena, že má k dispozici dostatečné prostředky, aby útoku odolala.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz