IBM plánuje superpočítač velký jako krabice od pizzy

Albert Ryba | 07.07.2014 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Inženýři IBM pokročili v práci na ambiciózním projektu – zmenšit superpočítač Watson na takovou velikost, aby byl velký jako krabice od pizzy.

IBM na návrhu miniaturního superpočítače pracuje již roky a minulý týden byl představen aktuální prototyp vysoce integrovaného systému mikropočítače o velikosti smartphonu, který by měl být v budoucnu součástí komplexnějších systémů. Ronald Luijten, výzkumný pracovník IBM věří, že výsledkem projektu bude „datové centrum v krabici“, které by mělo vydláždit cestu menším a úspornějším superpočítačům. V současnosti má jeden server superpočítače Watson velikost jako tři krabice od pizzy a cílem je dostat se na velikost jedné.

Luijten je přesvědčený, že tohoto cíle se podaří brzy dosáhnout a že vývoj se již úspěšně blíží stanoveným požadavkům. Právě v miniaturizaci vidí IBM velkou budoucnost, protože prostor je v datacentrech jednou z nedostatkových komodit.

V miniaturizaci je budoucnost

IBM dále představila v praxi prototyp kombinovaného vysoce integrovaného systému se 128 mikropočítači s rozměry 133×55 mm v roli bladů, které měly dohromady výkon srovnatelný se servery 4x až 10x většími. A navíc spotřeba se pohybovala jen zhruba mezi 55 až 60 watty. Systém celkem obsahoval 1 536 procesorových jader a byl schopný zpracovat 3 072 aplikačních jader současně. Použité procesory T4240 byly založeny na architektuře PowerPC a disponovaly 12 jádry. V testu na něm byla provozována databáze DB2 od IBM, ale lze si představit jeho využití i pro analytické účely nebo pro cloudové aplikace.

V příštím roce navíc IBM hodlá představit verzi, která bude mít stejný výkon a bude spotřebovávat jen 30-35 wattů, což je srovnatelná hodnota jako třeba u úspornějších notebooků.

Podle Luijtena je základem úspěchu integrace dříve samostatných komponent do jednoho čipu, což je ostatně trend, který lze sledovat u PC a smartphonů. Je proto logické přijít s podobným přístupem i u serverů. IBM se v současnosti snaží vytvořit protiváhu proti Intelu a ARMu, kteří se snaží snižovat spotřebu u svých řešení – ale ani v jednom případě podle IBM není poměr výkonu a spotřeby vyhovující.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz