Informační technologie se mají dále polidšťovat

Albert Ryba | 14.07.2014 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

Na specializované konferenci s názvem IEEE Computer Vision/Pattern Recognition Conference, která proběhla koncem června v Columbusu v americkém Ohiu, představili vědci a vizionáři ze společností Google, Facebook, Microsoft, Amazon či Xerox výsledky výzkumů zaměřených na to, jak v budoucnu zlidštit počítačové technologie a naučit je „vidět a myslet“ podobně jako opravdový mozek. Řada novinek se zaměřuje zejména na oblasti dopravy, kde mají technologie stále velký potenciál co nabídnout.

Mezi trendy, které by mohly již brzy proniknout do běžného života, patří následující:

Identifikace řidičů, kteří používají telefony nepovoleným způsobem
S ohledem na veřejnou bezpečnost řada států zakazuje používání mobilního telefonu při řízení. Vědci proto pracují na kamerovém systému
pro dálnice, který dokáže rozpoznat telefonující řidiče bez handsfree, kteří jsou tak rizikem pro ostatní účastníky silničního provozu. Ač tato „novinka“ může vypadat na první pohled nepopulárně, mohla by výrazně zvýšit bezpečnost provozu.

Chytré telefony jako pomocníci při řízení
Vědci pracují také na realizaci vize, která by proměnila všudypřítomné chytré telefony v asistenty při řízení. Nejde přitom jen o tradiční navigaci, ale spíše o roli spolujezdce, který dává na řidiče pozor. Technologie rozpoznávání rysů obličeje by telefonu umožnila například zjistit, kam se řidič zrovna dívá a zda dává pozor na řízení.

Porozumění tomu, co lidi zaujme při pohledu na obraz
Vědci z evropské divize společnosti Xerox a Harvardské univerzity studují, co lidi zaujme při pohledu na obrázek. Porozumění atraktivním obrazovým prvkům umožní predikovat, kam se lidé podívají, jakmile budou vystaveni určité scéně, fotografii nebo hře.

Třídění dat podle vizuálních podpisů
Obrázky a videa dnes tvoří 90 procent internetového přenosu a je problém s jejich strukturalizací. K prohledání a využití takto masivního množství dat je zapotřebí technologie, která automaticky analyzuje obrázek a vytvoří jedinečný “vizuální podpis”, který ho odliší od jiných obrázků. Evropské výzkumné centrum společnosti Xerox (XRCE) vytvořilo patentovanou metodologii, která vytváří tyto podpisy v extrémně kompaktní a robustní podobě, která má umožnit řazení obrázků aut například podle značky nebo modelu vozu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz