IT oddělení ve firmách čeká zásadní změna jejich role

Albert Ryba | 16.07.2014 | Analýzy, Podniková infrastruktura | 2 komentáře

Podle průzkumu společnosti CA Technologies budou v následujících třech letech klesat rozpočty firemních IT oddělení a s tím se bude měnit i jejich pozice. Paradoxně totiž porostou výdaje za technologie v jiných odděleních firem a samotné IT se dostane spíše do role jakéhosi „poradce“.

Průzkum s názvem TechInsights Report: The Changing Role of IT and What to Do About It, který pro CA Technologies zpracovala agentura Vanson Bourne, ukazuje, že v současnosti IT oddělení kontrolují jen zhruba 65 % výdajů na technologie a za tři roky to bude dokonce už jen 56 %. Původní pozice IT oddělení jako nákupčího nových technologií se tak bude postupně umenšovat.

Jak se změní podoba IT oddělení?

V současnosti považuje většina respondentů IT oddělení za důležité zejména v oblastech ochrany kritických dat, udržování informační infrastruktury a aplikací, poskytování technologie pro zaměstnance a při řešení technických potíží. Nicméně během tří let se toto má zcela změnit. IT by podle dotázaných mělo být v budoucnu zaměřeno hlavně na podporu byznysu, zlepšování uživatelské zkušenosti, vývoj nových produktů a služeb a také být strategickým partnerem a poradcem pro byznys.

Výsledkem by mělo být to, že IT oddělení budou ve firmách hrát mnohem významnější roli při důležitých rozhodováních a při celkovém směřování byznysu. Jedná se o další důkaz transformace, kterou obor IT v současnosti prochází. Tu lze charakterizovat jako posun od hardwaru a softwaru ke službám pro byznys, od centralizace k širšímu pohledu a propojení s obchodními procesy organizace.

IT manažeři a ředitelé IT oddělení by se podle této vize měli stát v podnicích významnými poradci, kteří budou mít vliv na rozhodování ostatních oddělení o investicích od nových technologií.

Současná role IT oddělení není uspokojivá

Firmy, které se zúčastnily průzkumu, jsou si také vědomy, že třemi zásadními prvky měnícími byznys, jsou cloud computing, mobilita a také analytické nástroje a podle respondentů by měla IT oddělení lépe vysvětlit managementu, v čem jsou tyto technologie důležité a proč je nasadit.

V průzkumu konkrétně 43 % dotázaných projevilo svoje přesvědčení, že by IT mělo být více propojené s byznysem a 42 % tvrdí, že by IT mělo posílit svůj vztah s nejvyšším managementem firem. Pokud si tedy mají IT oddělení ve firmách udržet svůj význam, je nezbytné, aby se začala měnit a přizpůsobovat požadavkům byznysu. V opačném případě totiž mohou být pro celou organizaci koulí u nohy, která jí zamezí v tom posunout se v jejím podnikání dále.

2 komentáře u článku “IT oddělení ve firmách čeká zásadní změna jejich role”

  1. Honza napsal:

    Ano. I v mé práci toto pozoruji. Ale tradiční role IT, tedy podpora koncových uživatelů nikdy nevymizí.

  2. Myo napsal:

    celkom suhlas, cast ludi z interneho IT oddelenia sa bude musiet preorietovat z riadenia IT sluzieb (napr. podla ITIL) na manazment biznis informacii (napr. podla BiSL) aby vedelo tento trend zvladnut…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz