LibreOffice 4.3 přichází s další vlnou vylepšení

Albert Ryba | 31.07.2014 | Software | Žádné komentáře

Od oddělení projektu LibreOffice od OpenOffice v roce 2010 se tento kancelářský balíček neustále zlepšuje a organizace The Document Foundation, která za LibreOffice stojí, hrdě označuje nově vydanou verzi 4.3 za nejlepší „ne-Microsoftí“ kancelářskou sadu na trhu.

Pravdou v každém případě je, že narozdíl od živořících OpenOffice se vyvíjejí LibreOffice značně svižnějším tempem a původnímu projektu přebraly množství uživatelů.

Nejdůležitější novinky v LibreOffice 4.3

Nová verze LibreOffice 4.3 přináší řadu užitečných vylepšení a funkcí, které posouvají tento open source kancelářský balíček opět o krok dále. Nejde ve většině případů o revoluci, měnící zažité zvyky (která se ostatně často u uživatelů nesetká s pochopením – viz např. změny, které uvádí Microsoft),ale spíše o evoluci ve formě zlepšování stávající podoby. Zmiňme na tomto místě alespoň hlavní novinky:

Interoperabilita dokumentů: Mezi hlavní vylepšení je potřeba započítat lepší podporu Open XML od Microsoftu, zejména z hlediska práce s grafikou a fonty, dále podporu 30 nových vzorců Excelu a tabulek a databází MS Works. Nově jsou také podporovány formáty souborů pro Mac, jako třeba ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint a další.

Intuitivnější práce s tabulkami: Tabulkový procesor Calc nyní umožňuje provádět některé operace mnohem intuitivněji díky „chytrému“ zvýraznění vzorců v buňkách, zobrazování počtu vybraných řádků a sloupců ve stavové liště, dále díky možnosti začít editaci buňky s obsahem buňky nad ní a nebo uživatelskému výběru modelů konverze textů.

3D modely v Impressu: Prezentační program Impress přidává pro oživení prezentací podporu animovaných 3D modelů v novém formátu open gITF a dále úvodní podporu pro Collada a kmz soubory, které využívá Google SketchUp 3D Warehouse. Tato funkce je zatím plně podporována jen ve verzích LibreOffice pro Windows a Linux.

Správa poznámek: Výrazného vylepšení se dočkaly poznámky vkládané do dokumentu, které mohou být lépe formátovány, tištěny na kraji dokumentu a také importovány či exportovány. Navíc bylo u poznámek dosaženo interoperability v rámci formátů ODF, DOC, OOXML a RTF, což má zlepšit spolupráci napříč různými platformami kancelářských balíčků. Právě toto zlepšení zaznamená asi nejvíce uživatelů a může jim pomoci zlepšit jejich produktivitu. Práce s poznámkami mezi různými formáty souborů byla dosud obvykle komplikovaná a jde tedy o významný krok vpřed. Jedním z důležitých vítězství LibreOffice je i to, že Velká Británie nedávno udělala z formátu ODF výchozí oficiální formát pro vládní dokumenty, což je pro The Document Foundation i značným závazkem pracovat na zlepšení svého softwaru.

Mezi další drobná zlepšení patří podpora „monstrózních“ odstavců přesahujících 65 000 znaků a nebo vylepšení technologie přístupnosti ve Windows. Za poslední dva roky se také výrazně zkvalitnil celý kód LibreOffice, mnoho řádek bylo přepsáno a zjednodušeno, byly odstraněny chyby a krkolomnosti, takže aplikace nyní běží mnohem lépe než dříve. Kompletní seznam změn v LibreOffice 4.3 najdete zde.

Kancelářský balíček LibreOffice 4.3 je jako obvykle k dispozici ke stažení ze stránky https://cs.libreoffice.org/download/ ve verzích pro Windows, Linux a Mac. Velikost je 213 MB. Zájemci o provozování LibreOffice aplikací v cloudu ve webovém prohlížeči pak mají již nějakou dobu možnost využít přístupu v rámci rollAppu. Díky němu je pak možné používat LibreOffice na jakémkoliv zařízení, včetně tabletů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz