O které cloudové služby mají podniky největší zájem?

Albert Ryba | 08.07.2014 | Analýzy, Cloud | Žádné komentáře

Agentura IDC vydala svůj aktualizovaný přehled výdajů firem za cloudové služby, přehled největších hráčů a prognózu růstu výdajů v jednotlivých oblastech do roku 2018. Kde analytici očekávají největší růst?

Podle IDC dosáhl obrat za cloudové služby za rok 2013 celosvětově 45,75 miliardy dolarů a bude meziročně růst zhruba o 23 % až do roku 2018. Lídry v oblasti cloudových řešení mají zůstat podle obratu firmy Salesforce.com a Amazon. Také společnost Microsoft si drží poměrně dobré pozice a je vidět, že se jí orientace na cloudové služby vyplatila.

Přehled cloudových řešení podle obratu

O jaké služby je největší zájem a jaký růst se u nich očekává do roku 2018 shrnuje následující tabulka z dílny IDC (v angličtině):

idc-cloud-1

IDC potvrdilo, že hlavní výdaje firem jsou směřovány na software jako službu (SaaS) a částečně na platformu jako službu (PaaS) a dohromady tyto oblasti tvoří 86 % z celkového obratu za cloudová řešení. Naopak cloudová infrastruktura jako výpočetní výkon, úložná kapacita a podobně, tvoří jen zbylých 14 % z pomyslného koláče.

Lídři v oblasti cloudových řešení

V oblasti SaaS je nepřekonatelným lídrem Salesforce.com, na druhém místě je to ADP následovaný firmou Intuit. Až na čtvrté příčce je pak Oracle a Microsoft na páté pozici. V PaaS je lídrem Amazon, na druhé příčce za ním jsou firmy Salesforce a Microsoft. Čtvrtou pozici obsadila firma GXS a až pátou Google. Co se týká infrastruktury jako služby, zde si drží dominantní pozici Amazon s podílem 40 % a následují jej firmy Rackspace, IBM, CenturyLink a Microsoft.

Celkově trhu s cloudovými řešeními dominují USA a v současnosti tvoří 68 % veškerého obratu v této oblasti. Situace se do roku 2018 nijak dramaticky nezmění, i když v jiných regionech bude docházet k dynamičtějšímu růstu a tím pádem se podíl utracených peněz za cloudová řešení v rámci USA sníží na 59 %. Nejdynamičtější růst se očekává v Jižní Americe, viz následující graf IDC:

idc-cloud-2

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz