Práce o dovolené může být rizikem pro firemní data

Albert Ryba | 28.07.2014 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Citlivá data je potřeba chránit, během dovolených obzvláště. Lidé, kteří mají přístup k firemním datům, si berou svou práci s sebou na dovolenou a tím je vystavují riziku. Dochází často ke ztrátám nebo odcizení zařízení nebo na internet přistupují přes nezabezpečené sítě.

Být na dovolené „na příjmu“ se už v řadě firem stalo standardem a stále častěji se vedle mobilu v pohotovosti očekává i schopnost připojit se včas k internetu nebo najít a zpracovat potřebné informace ve svém počítači. Jak vyplývá z průzkumu společnosti Safetica Technologies, k dispozici pro své kolegy či klienty plánuje být během relaxu na chalupě či u moře třetina lidí.

„Musíme si navíc uvědomit, o koho jde. Práci se ve volném čase věnují obvykle například projektoví manažeři, vyšší a střední management nebo IT pracovníci v „pohotovosti“. A ti všichni mají ve svých počítačích nebo na přenosných zařízeních uloženo mnoho citlivých dat,“ říká k tomu Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies.

Počet ohrožených firemních zařízení ještě narůstá, když vezmeme v potaz, že možnost využívat firemní mobil či počítač pro soukromé účely patří k běžným firemním benefitům.

„Stačí, když si zaměstnanec vezme laptop na dovolenou třeba kvůli stahování fotek nebo sledování filmů, připojí se s ním na hotelovou nezabezpečenou wifi síť. Druhým typickým prázdninovým příkladem je ztráta USB disků nebo mobilů, které přitom vůbec nemusí být firemní – přes 80 procent lidí si totiž pracovní složky stahuje na soukromá přenosná zařízení,“ uvádí příklady nevhodného nakládání s citlivými daty Jakub Mahdal a dodává, že v dřívějším průzkumu 9 respondentů z 10 odpovědělo, že v případě nálezu USB disku nebo laptopu se pokusí zjistit, jaké informace jsou v něm uloženy a zda by je nemohl využít pro svůj prospěch.

Mezi další rizika spojené s letním obdobím patří podle Mahdala také internetové kavárny, kam si svůj pracovní e-mail často zajdou zkontrolovat ti, kdo firemní počítač na dovolenou nevozí. Firmy by proto měly k ochraně svých dat přistupovat zodpovědně a zajistit, aby se citlivá data dostala skutečně jen do vhodně zabezpečených zařízení.

Bezpečnost informací je stále přehlíženou oblastí. Firmy si neuvědomují, že jejich data a know-how jsou to nejcennější, co vlastně mají. Zaměstnanci je často nevědomky vystavují zbytečnému riziku. Proto je důležité ve firmách mít nasazený potřebný software a nastavené vzdělávací procesy.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz