Repasovaná výpočetní technika je ekologická

redakce | 25.07.2014 | Aktuality | Žádné komentáře

Ekologie a tzv. zelený přístup se v oblasti IT dostává v posledních letech do popředí. Výrobci jej přitom propagují hlavně v souvislosti s novými výrobky. Nicméně paradoxem je, že samotná výroba nových počítačů – ale i dalších druhů informačních technologií a elektroniky obecně – znamená použití velkého množství různých drahých kovů.

Jen pokud se podíváme na stříbro a zlato, každý rok spotřebuje výroba veškeré elektroniky na světě v hodnotě přes 21 miliard amerických dolarů (tedy asi 430 miliard Kč). V případě zlata se jedná konkrétně o 320 tun (zhruba 8 % celkové roční celosvětové produkce zlata), u stříbra pak jde o 7500 tun. Tato čísla v posledních letech ještě stoupají. Samozřejmě těmito dvěma kovy to nekončí a v počítačích, respektive v elektronice obecně, najdeme i velké množství mědi, dále lithia (v akumulátorech) a v menších objemech i platiny, palladia, ruthenia či iridia. Také získávání těchto kovů je často samo o sobě neekologické, stačí si vzpomenout například na využití rtuti při získávání zlata v Číně, což je proces, který má zásadní negativní vliv nejen na životní prostředí, ale i na zdraví těžařů a na vytěžení jednoho gramu zlata jsou zapotřebí zhruba tři gramy rtuti.

Paradoxně drtivá většina těchto kovů po vyřazení přístrojů v nichž byly použity pak končí na skládkách a ekologové před tímto přístupem bijí na poplach. Už jen proto, že někteří výrobci počítačových komponent například v posledních letech začali dodávat produkty se zesílenými vrstvami měděných spojů a spotřeba mědi tak dále roste. Zásoby na zemi nejsou ovšem nevyčerpatelné.

Repasované počítače jsou způsobem, jak z jichž použitých drahých kovů dostat maximální užitek a jej docílit jejich maximálního využití. Obvykle byla repasovaná PC používána jen krátce a kritické komponenty byly pečlivě zkontrolovány a případně vyměněny. Ačkoliv mnoho lidí si pod pojmem „repasovaný“ představuje klasický použitý počítač, zásadní rozdíl je právě v tom, že repasovaná technika prošla odbornou kontrolou a že je na ní poskytována záruka, obvykle v rozmezí 6 až 24 měsíců. Dodavatel tak na sebe bere plnou odpovědnost za funkčnost přístroje a za případné skryté vady, což je tradiční problém řady použitého zboží prodávaného v bazarech, přes inzerátech a nebo na aukčních portálech. Ve většině případů jde o stále moderní a dostačující techniku, která je pro většinu běžných činností zcela dostačující.

Zvlášť pro firmy je nákup repasované techniky z hlediska nákupního procesu prakticky srovnatelný s nákupem nových PC, kdy mohou do svojí infrastruktury začlenit větší množství shodných repasovaných počítačů a vyhnou se tak situaci, kdy každý zaměstnanec má jiné PC a rostou tím náklady na údržbu. Také ve snaze vyhnout se nepříliš populárním Windows 8 lze očekávat, že se bude pozornost kupujících obracet k repasovaným PC, která jsou často vybavena právě oblíbenými Windows 7. To vše obvykle za výrazně nižší cenu než v běžných obchodních řetězcích. Nákup repasovaného IT je tak nejen ekologickým, ale i ekonomickým krokem, který doporučujeme při výběru nové techniky pro firmu, ale i pro domácnost, vždy vzít v úvahu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz