Reset přístrojů s Androidem nesmaže citlivá osobní data

Albert Ryba | 09.07.2014 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Avast zjistila, že i z resetovaných smartphonů s operačním systémem Android lze získat osobní informace, fotografie a další data, což může být problémem zejména pro firmy. To samé by mělo logicky platit i pro tablety.

Navrácení přístroje do továrního nastavení tak nepřináší výsledek jaký podle názvu tato funkce slibuje a Avast před popsaným problémem důrazně varuje.

Co je možné z resetovaných smartphonů obnovit?

V rámci testu Avast zakoupil 20 použitých smartphonů s Androidem na aukčním portálu eBay s tím, že se pokusí zjistit, jaká data z nich bude možné dostat. Výsledek byl více než alarmující, protože společnost z resetovaných přístrojů obnovila více než 40 000 fotografií, 750 e-mailů a textových zpráv, 250 jmen a adres, dále u čtyř předchozích majitelů i detaily o jejich totožnosti a také seznam aplikací, kde zde byly instalovány.

Zajímavý je i fakt, že z celkového množství fotografií jich byla tisícovka s erotickým obsahem (750 fotografií žen a 250 mužů). Jude McColgan, prezident Avastu pro mobilní řešení, říká, že data která v přístroji zůstanou i po jeho resetu mohou bát snadno zneužita zloději identit, k rozesílání mailingů a nebo třeba i k vydírání původních majitelů. Jedná se tedy o velmi výrazné riziko pro soukromí uživatelů.

Firmy by měly být na pozoru

Navíc mnoho přístrojů s Androidem se dnes používá i ve firmách, často jde o soukromé přístroje zaměstnanců, na něž se dostanou firemní data a tímto způsobem se pak mohou dostat do nepovolaných rukou. Může jít například o citlivé údaje o finančních transakcích firem a nebo o přístupech do firemních systémů, kdy je pak riziko naprosto enormní.

Již v uplynulých desetiletích se podobný problém vynořil v souvislosti s možností obnovy dat z pevných disků PC, které nebyly bezpečně promazány. Naštěstí v těchto případech se firmy již většinou poučily a pokud vyřazují starší počítače, používají pro bezpečné odstranění dat speciální nástroje, které obsah disku kompletně přepíší. Obnova pak není za běžných podmínek možná. To samé by mělo být aplikováno i na smartphony s Androidem, bohužel ve drtivé většině případů se tak neděje. Může za to do značné míry i nedostatek informací o tomto problému.

Nástroje pro kompletní promazání jsou k dispozici

Avast pro tento účel zveřejnil na Google Play řešení Anti-Theft app, které je ke stažení zdarma a umožňuje permanentní smazání souborů na přístroji, aby je nebylo možné obnovit ani speciálním forenzním softwarem jako třeba Oxygen Forensic Suite či AccessData Forensic Toolkit (FTK). K dispozici jsou i podobné alternativní aplikace od dalších výrobců, jako třeba Nuke My Phone, Cerberus anti theft či Vipre Mobile (v prémiové verzi).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz