Windows 8 a 8.1 ztrácí tržní podíl, firmy je nechtějí

Albert Ryba | 03.07.2014 | Analýzy, Software | 1 komentář

Ačkoliv Microsoft donedávna upíral mnoho sil na zatraktivnění Windows 8, respektive 8.1 před koncovými uživateli a firmami, věci se pro něj nevyvíjejí příliš dobře. I přes masivní reklamní kampaně a prohlášení o stamilionech prodaných licencí není o Windows 8 prostě zájem.

Naprosto šokující se stala aktuální čísla zveřejněná společnosti Net Applications, která ukazují, že meziměsíčně Windows 8.x ztratily dokonce jednu desetinu procentního bodu ze svého tržního podílu. Něco takového bylo dosud prakticky nepředstavitelné.

Trh ukazuje o jaké verze Windows je zájem

Zatímco ještě v květnu 2014 měly Windows 8 a Windows 8.1 na stolních PC a noteboocích podíl 12,6 %, za červen to podle Net Applications bylo již jen 12,5 %. A to i přes fakt, že na levnější tablety Microsoft již nějakou dobu nabízí licenci Windows 8.1 zdarma. Dokonce i nepříliš oblíbená Vista má v současnosti větší podíl (12,8 %) než Windows 8.x, což je pro Microsoft alarmující skutečnost. Řada komentátorů hovoří o tom, že s dalším větším růstem podílu Windows 8 již nelze počítat a řady odpůrců tohoto OS jsou prý tak velké, že je nebude možné přesvědčit, aby na něj dobrovolně přešly.

Jak je možné, že Windows 8 ztrácí svůj tržní podíl, když téměř každý počítač v obchodě je má předinstalované? Důvod je v korporátní sféře, protože firmy ve velkém měřítku odmítají počítače s Windows 8 a místo toho při upgradech vyžadují osvědčené Windows 7. Navíc nová PC v obchodech s předinstalovanými Win 8 na odbyt příliš nejdou. Ve výsledku tedy Windows 7 svůj tržní podíl stále posilují a v červnu byly nainstalované na 50,6 % počítačů. Jedná se o čtvrtý měsíc po sobě, kdy Windows 7 zažívají růst.

Vzdal již Microsoft boj o Windows 8?

Microsoft si je situace s Windows 8 dobře vědom, ale zatím žádný z kroků, který udělal pro jejich zatraktivnění, nepomohl nepříznivý trend změnit. Navíc již do vydání další majoritní verze Windows chystá uvolnit již jen jednu větší aktualizaci Windows 8 (Update 2), jež ale údajně nemá přinést žádné významné změny.

Podle všeho se tedy Microsoft již soustředí hlavně na novou verzi Windows, vyvíjenou pod kódovým názvem Threshold. Ty by podle dostupných informací měly vyjít vstříc opět uživatelům tradičních desktopů, na nichž mají Windows silnou tradici, je ovšem otázkou jaká vylepšení může Microsoft přinést, aby překonal oblíbené Windows 7.

Windows 8 nejsou „novou Vistou“, jsou horší

Preston Gralla z amerického Computerworldu v této souvislosti hovoří o tom, že „Windows 8.x jsou podle všeho nejhorším operačním systémem, jaký Microsoft kdy uvedl na trh“. Pro Microsoft je svým způsobem štěstí, že má stále na trhu úspěšné Windows 7, které jsou pro firmy jedinou logickou alternativou. Bez nich by prakticky neměly na výběr. Je otázkou, jak se situace vyhrotí poté, co prodej OEM verzí Windows 7 definitivně skončí, k čemuž má dojít letos v říjnu.

Je to tedy podobná situace, jako po uvedení Visty, protože i pro ně byl hlavní konkurencí starší systém Windows XP. Ani ten po skončení podpory příliš ve svém tržním podílu neklesá a je podle Net Applications stále nainstalován na více než čtvrtině všech PC. Snaha Microsoft uživatele vystrašit možnými bezpečnostními riziky zjevně nevyšla a ostatně ani bezpečnostní agentury nehlásí žádné zvýšené množství incidentů spojených s Windows XP.

1 komentář u článku “Windows 8 a 8.1 ztrácí tržní podíl, firmy je nechtějí”

  1. Roman napsal:

    A já se firmám nedivím, koupili jsme 50 stanic a užitelům předali jen 10, protože stále řešíme problémy, s tiskárnama, s nemožností udělat sysprep na upgradovaných 8.1, odpojováním wifi apod…. grrr

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz