Intel představil 14nm architekturu Broadwell

Albert Ryba | 12.08.2014 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Společnost Intel zveřejnila detaily o své nejnovější architektuře, jež je optimalizována pro 14nm výrobní proces. Ta nese kódové označení Broadwell a Intel slibuje další zvýšení výkonu a snížení spotřeby. Jeden z prvních vzorků můžete vidět nafotografii u titulku článku.

Architekti a designéři čipů v Intelu údajně dosáhli více než dvojnásobné redukce TDP oproti předchozí generaci procesorů, přičemž dokázali nabídnout podobný výkon a delší provoz na baterii. Nová mikroarchitektura byla optimalizována tak, aby plně využila výhod 14nm výrobního procesu. Konkrétní technické rozdíly oproti Haswellu nebyly zveřejněny, obecně se ale očekává, že bude Broadwell zejména tzv. die-shrink stávajících čipů. Tedy primárně zmenšení velikosti a rozdíly v samotné architektuře nebudou nijak zásadní.

Intel nabízí první 14nm technologii na světě v sériové výrobě. Využívá transistorů Tri-gate druhé generace (FinFET) a 14nm technologie bude společností Intel využívána k výrobě široké škály vysoce výkonných i úsporných produktů včetně serverů, osobní výpočetní techniky a internetu věcí.

První systémy postavené na procesoru Intel Core M se na pultech objeví před Vánoci, přičemž šířeji budou pro výrobce dostupné v prvním pololetí roku 2015. Další výrobky postavené na architektuře Broadwell a výrobní technologii Broadwell budou představeny v následujících měsících.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz