Jak dlouho se budou ještě používat Windows XP?

Albert Ryba | 04.08.2014 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Tržní podíl Windows XP průběžně klesá. Podle rychlosti tohoto poklesu se můžeme pokusit odhadnout, kdy zhruba Windows XP vymizí z trhu. Rychle to ale určitě nebude.

Společnost Net Applications zveřejňuje na svém webu každý měsíc aktualizované statistiky celosvětové používanosti hlavních operačních systémů, webových prohlížečů a dalšího softwaru. Z těchto křivek pak lze dedukovat budoucí vývoj trendů.

Windows XP jen tak nezmizí

V každém případě asi nelze počítat s tím, že Windows XP zmizí úplně, i když jejich podpora již skončila, protože podle měření Net Applications stále existují lidé, kteří pracují na Windows 98 (ač jde jen o 0,01 %) či na Windows 2000 (0,03 %). Ostatně čím povedenější systém, tím déle si svoje uživatele udrží. Například Vista je v současnosti již jen na 3,05 % všech počítačů, takže má k „vymizení“ mnohem blíže, než Windows XP. Je ale pravda, že její podíl klesá už jen velmi pomalu a zůstává nainstalovaná hlavně na počítačích a noteboocích, které byly koupeny s OEM licencí pro Vistu.

Podle údajů Net Applications, které jsou zveřejňovány na webu Netmarketshare, byly tržní podíly Windows XP a Windows 7 před dvěma roky prakticky vyrovnané. Před rokem, v červenci 2013 pak měly Windows 7 podíl 44,49 % a „Xpéčka“ 37,19 % a v současnosti je to již jen 24,82 %. Což je ovšem na již nepodporovaný operační systém stále velmi slušné. Windows 7 se vyšplhaly na 51,22 % a mají tak více než dvojnásobek uživatelů než Windows XP.

Co drží Windows XP při životě?

Pokud by pokles podílu Windows XP pokračoval stejným tempem, pak by v červenci 2015 měly podíl zhruba 12 % a za další rok by to bylo již číslo blížící se nule. Alespoň v případě jednoduché extrapolace současného trendu. Experti ovšem počítají s tím, že Windows XP si udrží nemalou uživatelskou základnu ještě hodně dlouho a že pokles jejich podílu bude stále více zpomalovat.  Windows XP jsou totiž nainstalovány na mnoha počítačích zejména ve státních organizacích po celém světě a v tomto sektoru dochází k obměnám jen velmi pomalu. Také řada domácích uživatelů se o podporu operačního systému příliš nestará a pokud jim vše funguje, nemají potřebu nic řešit.

Současné odhady tedy hovoří o tom, že po dosažení úrovně 5 až 10 % podílu bude další pokles Windows XP už jen minimální a je pravděpodobné, že Win XP tu s námi budou ještě dlouho. Samozřejmě to nahrává útočníkům, kteří využívají existující neopravené zranitelnosti v tomto systému a obrana proti nim je prakticky minimální. Bohužel operační systém není snadné tak snadno „vymýtit“ jako třeba zastaralý webový prohlížeč, který mohou uživatelé snadno aktualizovat (alespoň ve většině případů) a sami ze špatného zobrazování stránek poznají, že je už nezbytné přejít na novou verzi.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz