Projekt Wing: Google chystá vlastní drony jako konkurenci Amazonu

Albert Ryba | 29.08.2014 | Internet a služby | Žádné komentáře

Mezi Amazonem a Googlem se možná brzy rozhoří nová válka. Google na podporu svojí služby Shopping Express (která je zatím tedy dostupná jen v lokalitách San Francisca a Silicon Valley), která má za cíl doručovat zboží z místních obchodů zákazníkům ještě ten den, vyvíjí v rámci projektu Wing vlastní automatizované drony.

Právě rychlé doručování nakoupeného zboží se zdá být novou oblastí, kde velcí hráči změří svoje síly a kde vidí velký potenciál k ziskům. Jde zejména o doručování potravin, drogerie a dalšího zboží, u nějž je velká šance na to, že by si za něj nakupující mohl chtít připlatit za velmi rychlé doručení.

Přichází válka dronů?

Mezi průkopníky v této oblasti patří Amazon se službou Prime a již loni v listopadu Amazon představil svůj projekt Prime Air – doručování zboží pomocí automatizovaných dronů. I když tato myšlenka vzbudila značný zájem, reálně ani Amazon zatím nepočítá, že by byla uvedena do praxe dříve, než za několik let.

Toho se pravděpodobně snaží využít Google a sám proto poodhalil velmi podobný projekt s názvem Wing. Na něm pracují údajně již dva roky vědci z Google X laboratoří, kde se zrodily třeba i chytré brýle Google Glas. Google slibuje, že drony budou schopné doručit objednané zboží z lokálních obchodů v řádu minut a má jít podle jeho zástupců o revoluci v internetovém nakupování. Právě Google i Amazon jsou přitom natolik silní hráči, že opravdu mají možnost změnit celý trh a nový model doručování zboží úspěšně prosadit. Obchodní potenciál automatizovaných dronů je přitom téměř nekonečný.

Projekt Wing má již reálné obrysy

Google zatím neupřesnil, kdy by měly být jeho drony připraveny pro reálné nasazení, protože existuje řada různých nezodpovězených otázek – jako je třeba vzdušná bezpečnost, stabilita dronů ve velmi nepříznivých meterologických podmínkách či ochrana těchto zařízení před vandalismem. Omezujícím faktorem je i velikost zboží, jaké dron může nést. Nicméně to, že drony od Googlu nejsou jen vizí na papíru, potvrzuje i následující video, které zachycuje dron v letu a ukazuje jeho možnosti, včetně způsobu, jakým by mohl zákazníkům dodávat zboží.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz