Skartace: Nepodceňujte skartování vašich dat a dokumentů

redakce | 04.08.2014 | Aktuality | Žádné komentáře

Firmy a organizace v současnosti více než kdy jindy pracují s velkými objemy dat, řada v nich je v elektronické podobě a řada v tištěné. Mnoho z nich přitom může organizaci způsobit nemalé problémy, pokud padnou do ruky neoprávněné osobě. Správně zvládnutá skartace by proto měla být ve firmě jedním z prvků datové bezpečnosti a nelze ji podceňovat.

Co je vlastně skartace? Definice tohoto pojmu se různí. Například ve státní sféře je skartace – nebo celým názvem skartační řízení – chápána jako vytřídění nepotřebných dokumentů a archiválií po ukončení lhůty jejich uložení. Následně pak tedy dojde buď k jejich vyřazení z evidence a uložení do archivu a nebo k samotné likvidaci, která je označována jako skart. V běžné mluvě a v klasických organizacích, které se nemusí řídit vyhláškou o podrobnostech výpisu spisové služby, je skartace ovšem jednoduše vnímaná jako úplná likvidace dat. Tedy ne jen jejich „poškození“, ale mělo by jít o úplné a nenávratné odstranění a znepřístupnění. A to ať jde o data elektronická nebo tištěná.

Skartace je nabízena i jako služba, která je určená pro likvidaci těch nejvíce citlivých dat. Pokud necháme rozřezat stránku s důležitou smlouvou či tajnými informacemi klasickou firemní skartovačkou (která může být dostačující pro běžné dokumenty), nelze vyloučit, že by je někdo dokázal zase zrekonstruovat. Třeba pro finanční instituce je kvalitní skartace kritickou záležitostí a prakticky žádná z větších firem si nemůže dovolit skandál s tím, že by unikly na veřejnost informace ze „skartovaných dat“, které byly třeba jen vyhozeny do kontejneru. Navíc různé typy „nosičů“ vyžadují různé nástroje na skartaci a také vyškoleného zaměstnance, a pro firmu tak může být ve výsledku i finančně náročné zvládat likvidaci dat vlastními silami.

Vhodným řešením, zejména pro zmíněné větší organizace, je tedy využití externí služby skartování, kdy je likvidace jakéhokoliv typu dat svěřena firmě, která se na tuto činnost specializuje. Ta pak ručí za to, že data jsou úspěšně zničena a zadavatel tak nemusí mít starosti, které by mu jinak uvedený proces přinášel.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz