Smartphony s Windows Phone jsou prý neprofitabilní

Albert Ryba | 26.08.2014 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Již řada velkých výrobců smartphonů vyjádřila svoje rozčarování nad tím, že přístroje postavené na platformě Windows Phone se příliš dobře neprodávají. Ačkoliv Microsoft hovoří o tom, že se situace postupně zlepšuje, poměrně negativní hodnocení Windows Phone si nyní v interview pro Wall Street Journal neodpustil Richard Yu, ředitel consumer business group ve společnosti Huawei.

Huawei nemá o Windows Phone zájem

Nečekejte proto, že v blízké budoucnosti spatříte na trhu nějaký nový smartphone značky Huawei s Windows Phone, protože tento čínský gigant dává od mobilního operačního systému Microsoftu ruce pryč.

Richard Yu říká, že přistroje s Windows Phone byly pro Huawei neprofitabilní a tak byl vývoj dalších zastaven. Jeho společnost se pokusila Windows Phone použít a nabídnout konkurenceschopné produkty, ale podle něj o ně nemají zákazníci příliš zájem a je obtížné je prodávat.

Platforma Windows Phone není jediná, které Huawei nevěří. Yu se kriticky vyjadřuje i o nové mobilní platformě Tizen od Samsungu, která je postavena na linuxovém jádru a na jejím vývoji se podílel například i Intel. Podle Yua má Tizen ještě horší šance než Windows Phone a nedokáže si představit, jak by nová mobilní platforma v současnosti mohla prorazit na trh a vybudovat takový bohatý ekosystém, aby byla schopná konkurovat Androidu a iOS. Ostatně Samsung si již jednou „vylámal zuby“ s platformou Bada a je překvapivé, že se do tak obtížného úkolu pouští znovu.

Ačkoliv Huawei již nechce o Windows Phone ani slyšet, jsou výrobci, kteří chtějí dát této platformě ještě šanci. Příkladem může být společnost HTC, která se znovu vrací na trh s Windows Phone s přístrojem HTC One M8 for Windows. Ta je ale zatím k dispozici jen pro americké operátory.

Čísla hovoří jasně

Také údaje IDC o mobilním trhu ukazují, že pozice Windows Phone se příliš nezlepšuje. Ba naopak. Podle posledních údajů totiž její celosvětový tržní podíl klesl na 2,5 % (před rokem to bylo 3,4 %) a dvojice Android a iOS ovládá trh s celkovým podílem 96,4 %. Také počtem aplikací se Windows Phone nemůže těmto dvěma hráčům rovnat.

Analytici sice předpokládají, že Microsoft boj o mobilní trh nevzdá a nadále se bude pokoušet uspět, ale jeho perspektivy nejsou valné. Nicméně Microsoft má dost finančních prostředků z jiných aktivit, díky kterým si může dovolit dotovat i méně úspěšné projekty – což si kromě největších hráčů na trhu může dovolit opravdu jen málokdo. Otázkou je, zda podobnou filozofii budou akceptovat i výrobci, kterým jde vždy o momentální profit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz