Bezpečnost internetu věcí se stává pro firmy výzvou

Albert Ryba | 15.09.2014 | Analýzy, Bezpečnost | 1 komentář

Podle analytické společnosti Gartner bude do roku 2017 více než pětina firem využívat bezpečnostní služby spojené s internetem věcí. Ve výsledku to pro ně bude znamenat další zvýšení výdajů za bezpečnost.

Podle analytiků Gartneru si již nyní bezpečnostní manažeři ve firmách všímají změn v byznysu spojených s tím, jak jsou různé přístroje, systémy a sítě navzájem propojené a vznikají tak nové výzvy pro bezpečnost, protože dosavadní nástroje nejsou takovému prostředí dostatečně přizpůsobeny. Naopak nabídka řešení pro internet věcí (Internet of Things, zkráceně IoT) je spíše omezená. Přitom je potřeba chránit velmi široké spektrum prvků, které zahrnují mobilní a cloudovou architekturu, různé automatické stroje, průmyslové řídící systémy a také klasické systémy fyzického zabezpečení.

Internet věcí na strmém vzestupu

Pokud se vyjmou PC, tablety a smartphony, bude v roce 2020 existovat více než 26 miliard zařízení zapojených do internetu věcí. Pro srovnání, v roce 2009 to byla necelá miliarda. Současně bude růst i počet zařízení, které jsou označovány jako „ghost devices“, tedy takové, které budou mít potenciál konektivity, ale nebudou běžně využívány. Celosvětový trh spojený s IoT pak bude mít v roce 2020 objem 1,9 bilionu dolarů. Nejvíce z těchto technologií budou profitovat takové obory, jako výroba, zdravotnictví, pojišťovnictví a nebo obecně finanční sektor.

Earl Perkins, viceprezident pro výzkum v Gartneru k tomu říká, že v IoT světě se stanou počítači prakticky všechny přístroje, které nejsou typickými výpočetními zařízeními a jsou navrženy pro určité specifické úkony. To s sebou ovšem nese obrovskou výzvu pro firemní bezpečnost, na kterou drtivá většina organizací není připravena.

Firmy se musí na internet věcí připravit

Perkins dodává, že již nyní vidíme začínající rozvoj internetu věcí, spojený s trendy cloudu, mobility a sociálních řešení. Komplexnost propojení přístrojů a počet přenášených informací ale bude stále růst, což bude stávající bezpečnostní problémy a rizika zvyšovat.

„V současnosti nemají bezpečnostní manažeři dostatek nástrojů ani návodů pro nastavení odpovídající úrovně bezpečnosti IoT a aby tato řešení mohli začlenit do podnikové infrastruktury. Navíc prostředí IoT se stále mění, což dělá jeho zabezpečení ještě složitější. Nicméně už nyní by si bezpečnostní manažeři měli vytvořit strategii, na základě které by pak připravovali plány pro toto prostředí,“ dodává Earl Perkins.

Gartner doporučuje bezpečnostním manažerům, aby rozvoj internetu věcí nepodceňovali a aby dělali vše pro snížení rizik spojených s IoT. Cílem musí být lepší kontrola nad byznysem a jeho výkon. Internet věcí je ostatně výzvou i pro dodavatele bezpečnostních řešení, kteří by měli na svojí nabídce v této oblasti zapracovat a také vysvětlovat firmám, proč do těchto nástrojů investovat.

1 komentář u článku “Bezpečnost internetu věcí se stává pro firmy výzvou”

  1. Franta napsal:

    Pro spoustu firem bezpečnost nepřináší zisk a tak to v budgetech opomíjí a těžko se to případně obhajuje u vedení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz